Az ellenőrzések visszaállítása érinti majd a légi, vízi és szárazföldi határokat is. Az ellenőrzések nem terjednek ki a határok teljes hosszára, konkrét helyszíneik és az intenzitásukra vonatkozó szabályok rugalmasan kerülnek majd meghatározásra a konkrét rendészeti szükségletekhez igazodva. A határokat, esetleges ellenőrzés mellett, továbbra is át lehet majd lépni.
Fontos megjegyezni, hogy a változás csupán annyit jelent, hogy ismételten személyi ellenőrzésre kell számítani a német határokon. Útlevél használata továbbra sem feltétlenül szükséges, az utazáshoz valamennyi érvényes személyi igazolvány is használható.
A NATO fennállásának 60. évfordulója alkalmából rendezett kétnapos csúcsot 2009. április 3-án és 4-én a franciaországi Strasbourgban és a németországi Kehlben és Baden-Badenben rendezik. A csúcson az újonnan megválasztott amerikai elnök, Barack Obama is részt vesz.
Volt is, lesz is ilyen még
A határellenőrzés visszaállítása nem példanélküli az unió történetében, korábban - például európai vagy világszintű sporteseményekhez kapcsolódóan - más országok is éltek már ezzel a lehetőséggel. A 2006-os foci világbajnokság és a tavalyi futball EB idején is korlátozták a szabad beutazást a rendező EU tagállamok.
A korlátozások bevezetését a Schengeni Határellenőrzési Kódex 23. cikke teszi lehetővé. Eszerint a belső határokon az ellenőrzések visszaállítására csak kivételes esetben, a közrend és a közbiztonság veszélyeztetése esetén kerülhet sor legfeljebb 30 napra, amely legfeljebb egy ízben meghosszabbítható.