A bizottság által elfogadott jelentésben szerepel, hogy a nyilvános helyeken, mint például munkahelyeken, étkezdékben, zárt épületekben, vagy éppen a tömegközlekedésben tiltanák leginkább a dohányzást. Nálunk nyugatabbra már néhány országban, így például Angliában már korábban betiltották a nyilvános helyen való dohányzást, míg itthon a Magyar Vendéglátók Ipartestülete ellenzi a tiltást.
A kezdeményezés során a 2001-es irányelveket is átdolgozták, mivel szigorítanák a dohányáruk összetételét érintő előírásokat, így például a rákkeltő és függőséget kiváltó anyagokra vonatkozókat.
Mindemellett szigorítanák a fiatalkorúak cigarettavásárlását: az egyik elképzelés szerint olyan helyekre telepítenék a cigaretta-automatákat, amelyekhez nem férnek hozzá a fiatalok. További elképzelés, hogy az önkiszolgáló bevásárlóközpontokon nem lehetne árulni, illetve tiltanák az internetes megrendeléseket is.
A jelentés szerint évente közel 650 000 ember veszíti életét dohányzás okozta betegségekben, melyek közül 80 000 csupán passzív dohányos. Az európaiak 70 százaléka egyébként nem dohányzik, és 86 százalékuk támogatja a munkahelyi dohányzás betiltását. Az EU-ban a lakosság 84 százaléka korlátozná a közterületeken történő füstölést, 61 százaléka pedig a bárokban és kocsmákban is betiltaná a dohányzást - írja az EUvonal.