Tisztítótűz lesz az unió?

Nem egyszer hallottuk már, hogy Magyarország uniós csatlakozásával sokasodnak a kis- és középvállalatokat érintő kihívások, és itt az ideje megszokni, hogy ezentúl minden másképp lesz.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elsődleges, amit egy frissen csatlakozó ország kis- vagy közepes vállalatának sikeréhez, így a magyaroknak is meg kell tanulni az, hogy nincs többé szűk magyar piac - mondta Michael Hausler osztrák vállalkozó a WIFI Hungária szervezésében az Európai Tájékoztatási Központban tartott előadásában. - Létezik az EU nagy belső piaca és a többi, ami ezen kívül esik. A magyar piac ezáltal része lett a nagy uniós piacnak, teret ad új cégek új termékeinek. A csatlakozás előtt az osztrák érdekeltségek és gondolkodás sem nyúlt tovább Észak-Olaszországnál, vagy Svájcnál, ma pedig Brazíliában nyújtózkodnak az osztrák toronydaruk - kezdi összefoglalóját Michael Hausler, aki odahaza saját, róla elnevezett műkőgyártó üzemét vezeti.

A csatlakozás során rengeteg új szabály és törvény jelent meg, ez volt az első, ami szembeszökő volt, illetve, hogy bizonyos termékek ára - mint például a telefonszolgáltatásoké - jelentősen csökkent, míg mások, mint mondjuk az ingatlanárak, emelkedtek. A különböző szabályzók egyébként még azokat is meglepték, akik rengeteget olvasva igyekeztek lépést tartani a történésekkel. Magyarország előnye ugyanakkor, hogy az egyes célkitűzésbe tartozik, míg Ausztria számos területe nem volt jogosult semmilyen EU-s támogatásra. Visszatérve az eredeti problémára: fel kell készülni a konkurenciára. Persze, eddig is volt konkurencia, hiszen nem sok cég van monopolhelyzetben a piacon. De e kettőt nem lehet egy napon említeni! Most a legerősebb, legjobb minőséggel dolgozó európai cégek jelennek meg, mellettük, velük szemben kell versenyképesnek maradni.

Ehhez elsősorban a termelés és a működés racionalizálására van szükség. A nyugatabbra működő cégek körülbelül 40 szzázalékkal hatékonyabban működnek, mint például a magyarországiak - hozhatnék más kelet-európai példát is, jegyezte meg az előadó - tehát a befektetett javak ennyivel többet termelnek, ennyivel költséghatékonyabbak. Vége lesz a szociális, vagy bármilyen más, nem kizárólag racionális gazdasági alapokon létrejött foglalkoztatásnak is.

A másik, amire feltétlen szükség lesz, a tőke. Ezzel persze minden kis- és középvállalat rosszul áll. Van, aki tényleg rosszul, van, aki pedig csak látszatra. Mert mi volt az eddigi gyakorlat? Bementem a bankfiók vezetőjéhez, és megmondtam: ennyi meg ennyi pénz kellene a vállalkozásomnak. Megírtuk a szerződést, és az élet ment tovább (Magyarországon azért sohasem volt ilyen rózsás a helyzet - a szerző). Most a bankokkal való viszony is sokkal formálisabb lett. Nagyon komoly paritásvizsgálatok zajlanak, és a nem megfelelő gazdasági mutatókkal rendelkező, kis tőkeerejű vállalkozásba a bank nem fektet pénzt. Ezzel el is jutottunk a csatlakozás következő fájó pontjához, a nyereséghez.

A banki kölcsönök felvételéhez ugyanis adózási szempontból is nyereségesnek kell lennie a vállalkozásnak, az pedig azt jelenti, hogy a cégeknek ténylegesen be kell vallani bevételeiket. Ez megint csak nehéz helyzetbe hozza azokat a kis- és középvállalatokat, amelyek piaci jelenlétüket az adóelkerülés révén tudták biztosítani.

Ezzel együtt persze előbb-utóbb a vállalkozások nyereségadója csökken majd, ha a mindenkori kormány nem akarja, hogy a vállalkozások elhagyják az országot. Összességében tehát az EU még a látszólag helyi piacra termelő vállalkozások számára is komoly változást hoz. Még egy pékség is kénytelen lesz technológiai váltást végrehajtani, ha meg szeretné őrizni termelékenységét, de ha másért nem, hát a rendkívül szigorú előírások miatt. Ez persze elbocsátásokkal is jár majd, mint ahogy az egyszemélyes (kényszer)vállalkozások száma is radikálisan csökken majd. Ezek az emberek azután vagy munka nélkül maradnak, vagy, ha a gazdasági növekedés ezt lehetővé teszi, alkalmazottként szippantja fel őket a szakma, amiben korábban is dolgoztak.

Magyarországnak megvan az a - relatív - szerencséje például Ausztriával szemben, hogy itt még messze nem telített a piac, és komoly vásárlói igények vannak. Ausztriában ez már nincs így. Magyarország most ott tart, mint Ausztria körülbelül a hatvanas években. Ráadásul a gazdasági növekedés jelentős (bár messze nem egyenletes a különböző ágazatok között), míg a nyugat - úgy tűnik -, már képtelen növekedni.

Egyébként Magyarországon minden annyiba kerül, vagy még drágább, mint Ausztriában. Az egyetlen, amiért kevesebbet kell fizetni, az a munkaerő. Biztos vagyok benne, hogy pillanatokon belül ez is drágul majd. A csatlakozás első körben - de megkockáztatom, hogy középtávon is - elsősorban a fogyasztóknak kedvez majd. Néhány év múlva, amikor az EU-s pénzek elosztásának gépezete már sokkal olajozottabban működik majd, a vállalkozások helyzete is javul. Ezzel együtt nem ringatnék illúziókba senkit. Az EU-s piac egyfajta tisztítótűz lesz a magyar vállalkozói szektor számára. Ez ellen nem lehet mit tenni, nem is kell. Ha viszont a túlélők között szeretnénk tudni magunkat vagy a vállalkozásunkat, akkor két dologra biztosan elengedhetetlenül szükségünk lesz. Az egyik az angol nyelv magabiztos, jó tárgyalási szintű ismerete, a másik a szigorú, költséghatékony gazdálkodás - zárta gondolatmenetét Michael Hausler.

(balla)

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo