Hazánknak nem kell feltétlenül lemásolnia az EU-országokat, sokkal inkább szükséges, hogy megtalálja azokat a területeket, ahol saját képességekkel rendelkezik, mint például a szoftverpiac, az IT, a biotechnológia területén. A többi között ez a tanács – útravaló – olvasható a Magyar EU Bővítési Tanács most elkészült riportjában. Az Európai Gyáriparosok Kerekasztala (ERT) szerveződésekén regnáló tanács számos, hazánkban működő nemzetközi nagyvállalat képviselőjének egyeztetett véleményét közvetíti a kibocsátott tanulmányban.
A riport sajtóbemutatása alkalmából Fodor István, a Magyar EU Bővítési Tanács elnöke fontosnak tartotta leszögezni, hogy szervezetük szerint Magyarországnak versenyképességi előnyt jelenthet a csatlakozás után földrajzi elhelyezkedése, s felértékelődik az a tényező is, hogy az ország már most tőkeexportőr a térségben. A jövő májusi jogi aktus – a taggá válás – önmagában nem hoz kardinális változásokat, ilyenformán az átmenet zökkenőmentes lesz. Az más kérdés, hogy komoly megpróbáltatás lesz a kis és közepes vállalkozásoknak az, hogy bevezessék magukat a piacon.
A Magyar EU Bővítési Tanács tudatosítani kívánja, hogy a csatlakozás után is az országnak magának kell szociálpolitikai irányelveit megalkotnia, illetve megvalósítania. A hazánkban működő nemzetközi cégek azt is fontosnak tartják, hogy a vámőrség mielőbb szolgáltató hatósággá alakuljon át. Tanácsolják, hogy a csatlakozó környező országok ne csupán az egymás elleni versenyre összpontosítsanak, hanem az együttműködés mind több lehetőségének keresésére is. Fontos tudati változást is igényel, hogy általánosan elfogadja az ország: a versenyelőnyön alapuló gazdaság már nem csupán a termékek vagy szolgáltatások versenyképességétől függ. Sokkal inkább az emberek és cégek folyamatos továbbképzésétől, valamint attól, hogy képesek vagyunk-e a versenytársakat megelőzni az elengedhetetlen tudás kiaknázásában. A riport egyébiránt „időben” zárt, azaz az év első négy hónapjának végén fejezték be a magyar gazdaság értékelését. Ez azt is jelenti, hogy az utóbbi hetek gazdaságpolitikai történéseit, illetve a jövő évi adópolitika tervezett változásait, s az euróhoz való 2008-as csatalakozást bejelentő kormányzati nyilatkozatot a riport összeállítói nem kommentálhatták.
Kovács László külügyminiszter örömmel üdvözölte – és a sajtó előtt ennek hangot is adott – a tanács tanulmányának elkészültét. Azon megállapításokra pedig külön is utalt, hogy a szerzők hangsúllyal tárgyaltak a visszaszorulóban lévő korrupcióról, fekete gazdaságról. A riportban valós kritikaként fogalmazódott meg – ismerte el a külügyminiszter –, hogy hazánkban túl magasak a nem bér jellegű költségek. Értékén kell kezelni azt a figyelmeztetést is, hogy az átmeneti mentességek határidőkhöz kötöttek, s mindannyiszor időben fel kell készülni megszűnésük következményeire.
(g. l.)
Tanulmány az EU-s belépésre készülő Magyarországnak
Fontos tudati változást is igényel, hogy általánosan elfogadja az ország: a versenyelőnyön alapuló gazdaság már nem csupán a termékek vagy szolgáltatások versenyképességén függ. Sokkal inkább az emberek és cégek folyamatos továbbképzésétől, valamint attól, hogy képesek vagyunk-e a versenytársakat megelőzni az elengedhetetlen tudás kiaknázásában. A Magyar EU Bővítési Tanács egyebek között e figyelemfelhívással „indítja útjára” az Európai Unióba igyekvő Magyarországot.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.