Az Európai Bizottság (EB) a közelmúltban kísérletet tett arra, hogy felmérje a 25 tagállamban a feketemunka arányát a teljes GDP-én belül. A tevékenység sajátosságai alapján azonban sokkal inkább becslésről, semmint egzakt adatokról beszélhetünk. Azonban még ezt figyelembe véve sem túl kedvező a kép Magyarországra nézve.
Az EB felmérése alapján hazánkban a GDP 18 százalékát termelik meg a hatóságok elől eltitkolt munkások. Fontos azonban megjegyezni, hogy a becslés eléggé régi (mondhatni elavult) 1998-as adatokon alapszik. A képzeletbeli dobogón Görögország, Lettország, illetve Olaszország előzi meg hazánkat. Ezekben az államokban – szintén becslések alapján - a feketemunka aránya a GDP egyötödét teszi ki.
A képet némileg árnyalhatja, hogy a testület mit is tekintett feketemunkának. Az általánosan elfogadott meghatározás szerint olyan termelőtevékenység, amely bár törvényes, de nem jelentik be az illetékes hatóságoknak. A jelentés alapján az elmúlt 10-15 évben nem következett be jelentős változás a területen, legalábbis, amely a legfertőzöttebb szektorokat jelenti.
A közelmúltban közzé tett jelentés szerint ugyanis még mindig az építőipar áll az első helyen. Ezt követi a mezőgazdaság, illetve a vendéglátás. A tizek körében azonban igen magas a feketemunka részesedése az egészségügyi, pénzügyi szolgáltatásokban, illetve a magánoktatásban is.
A tanulmány arra is kísérletet tett, hogy definiálja a tipikus feketemunkást. E szerint az EU-ban a jellegzetes feketén dolgozó 25-45 év közötti férfi. Érdekes, hogy a most csatlakozott államokban az iskolai végzettséggel arányosan emelkedik az eltitkoltan dolgozó nők részesedése. Ugyancsak a tizekre jellemző, hogy nyugdíjasokat, illetve magasabb iskolai végzettségű munkavállalókat foglalkoztatnak feketén. A tanulmány következő megállapítása nem jelent újdonságot sem hazánkban, sem pedig a többi átalakuló gazdaságú országban.
Ugyanis a brüsszeliták szerint: a zsebbe való fizetés, illetve a hivatalos minimálbéren történő foglalkoztatottság széles körben elterjedt az újonnan csatlakozott államok körében. A feketén való foglalkoztatás fő oka – a tanulmány alapján – a munkaerőpiac merevsége, a magas adóterhek, illetve a kormány hatékonysága iránti bizalmatlanság. Az EB szerint a megelőzés leghatékonyabb módja a bürokratikus terhek csökkentése, illetve a munkaügyi ellenőrzések szigorítása.
Szürkületi zóna
Az Európai Bizottság legfrissebb jelentése szerint Magyarországon még mindig igen jelentős a feketemunka aránya. Hazánkban a bruttó hazai össztermék (GDP) 18 százaléka származik be nem jelentett munkából. Nálunk csupán Görögországban, Lettországban, illetve Olaszországban rosszabb a helyzet. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a becslés 1998-as, azaz igencsak régi adatokon alapszik. A legkevésbé fertőzött országok: Ausztria, és Nagy-Britannia.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.