Oszkó Péter, a Deloitte magyarországi adóosztályának vezető partnere elmondta, hogy a szervezeteknek azonnal lépniük kell, ha értékelni akarják az Európai Bizottság által felvázolt lehetőségek előnyeit illetve hátrányait.
"Már csak holnapig lobbizhatnak illetve érvényesíthetik érdekeiket a pénzügyi intézmények közvetlenül a Bizottságnál. Ha ezt elmulasztják, a nélkülük kidolgozott változtatások esetleg nem illeszkednek üzleti modelljükhöz illetve a megegyezés is elmaradhat."
"A közép-kelet-európai cégek kevéssé vesznek részt közvetlenül a konzultációs folyamatban, annak ellenére, hogy az EU-hoz 2004. május 1-jén csatlakozott országoknak kifejezetten merevek a törvényeik.
Oszkó Péter szerint a konzultációban részt vevő vállalkozások általános tapasztalata, hogy a tagállamok jelenlegi Áfa törvényei jellemzően, inkább akadályozzák a funkciók kiszervezését, a tevékenységek költségmegosztás érdekében történő összevonását, illetve alvállalkozók bevonását a termékek értékesítésére. "Röviden, a jelenlegi Áfa szabályozás hátráltatja a pénzügyi szolgáltató, illetve biztosító szektor fejlődését."
Az iparág képviselőinek hozzászólására, azután kerül sor, hogy az Európai Bizottság közzétette a szektor elavult Áfa szabályozásának módosítására vonatkozó dokumentumot.
A dokumentum azokat a problémás területeket érinti, ahol a jogszabályok már nem tükrözik ágazat igényeit, amely a szabályozás 30 évvel ezelőtti bevezetése óta jelentős változásokon ment át.
Eddig a konzultációs folyamat számtalan, az iparág által kedvezőnek ítélt alternatívát kínált. Brüsszelben május 11-én egy konferenciára is sor került számos vállalkozás és szervezet részvételével.
Szerény részvétel keleten
A megvitatás alatt álló megoldások között szerepel az ügyletek adóztatásának lehetősége, a jelenlegi mentességek kiterjesztése, illetve a nemzetközi pooling ügyletek Áfa mentessé tétele. Oszkó Péter a közép-kelet-európai vállalkozások szerény részvétele mögött számtalan tényezőt lát; a kulturális okok mellett magyarázat lehet az is, hogy a szabályozás még gyerekcipőben jár a régióban, a folyamat pedig kevéssé ismert.
"Nyugat-Európával ellentétben, a konzultációs folyamatokon keresztüli lobbi tevékenység egyenlőre idegen a közép-kelet-európai kultúrától, bár ez várhatóan idővel változni fog.
A vállalkozások esetleg túlságosan összetettnek vagy időigényesnek találják a konzultációs folyamatot, pedig ez nem feltétlenül van így, hiszen a beadványok érkezhetnek levél formájában is.
Mindennek egyszerűen az lenne a célja, hogy átlássuk a tervezett módosításokat, és megalapozott véleményt adhassunk azon a területen, ahol jelenleg is tanácsadói tevékenységet végzünk.
Míg az Európai Bizottság konzultációs folyamata nem garantálja a változást, mégis a szektorból érkező hozzászólások biztosítják az alapot, minden módosítástervezethez. Éppen ezért fontos, hogy a vállalkozások képviseljék saját érdekeiket. - mondja Oszkó Péter."