A képviselők által elfogadott szöveg szerint minden oktatási rendszernek biztosítania kell, hogy a tanulók középfokú tanulmányaik végére elsajátítsák az Európai Unió polgáraiként betöltendő szerepükhöz szükséges tudást és képességeket.
Az európai dimenzió két fontos aspektusa a képviselők szerint egyrészt az EU, és annak intézményei, módszerei, kezdeményezései ismerete, másrészt Európa közös történelmének és kulturális örökségének megismerése, a nyelvi készségek fejlesztése és az aktuális európai események megértése.
A jelentés fontosnak tartja a nyelvoktatás további fejlesztését, például az egész életen át tartó tanulást támogató Comenius-program keretében. A szöveg egyébként megjegyzi: "egyes tagállamokban, különösen az angol anyanyelvűek számára nehéz elegendő érdeklődést és motivációt fenntartani más európai nyelvek elsajátítása és ezáltal a kölcsönös megértés és empátia mértékének Európa-szerte történő erősítése iránt".
A képviselők szerint különösen fontos a szomszédos népek nyelveinek elsajátítása. Az EP azt javasolja, hogy a tagállamok segítsék a többnyelvűség terjesztését, és már igen korai életkorban kezdjék meg legalább két idegen nyelv oktatását.
A Parlament javasolja, hogy "a legutóbbi EU-bővítés sikerének biztosítása érdekében szervezzenek megfelelő információ-, projekt-, hallgató- és tanárcseréket a tíz új és a tizenöt régebbi tagállam között".