Kapjanak támogatást az uniós háztartások és vállalatok, kompenzálandó Oroszország Ukrajna elleni háborújának negatív hatásait. Az EP brüsszeli plenáris ülésén a háború szociális és gazdasági következményeiről elfogadott állásfoglalásukban a képviselők azt hangoztatták, hogy az európai uniós tagállamoknak fokozniuk kell szociális kiadásaikat, és a kiszolgáltatott, de életképes vállalkozások célzott támogatására is további forrásokat kell szánniuk.
Hangsúlyozzák, hogy a háztartások vásárlóerejének fenntartása érdekében a bérnövekedésnek figyelembe kell vennie a hosszú távú inflációt és a termelékenység növekedését. Emellett az európai szociális ellenálló képességet növelő, ideiglenes csomagot kell összeállítani, amely összehangolná az uniós szociális jóléti és védelmi rendszerekre vonatkozó intézkedéseket és eszközöket.
Ezért azt javasolták, hogy a tagállamok vessenek ki ideiglenes adókat az energiaipari vállalatok rendkívüli bevételeire, kobozzák el az orosz oligarchák vagyonát, és kezeljék még rugalmasabban az uniós költségvetést.
A képviselők elképzelésében annyi igazság mindenképpen van, hogy az orosz invázió, az energia- és élelmiszerárak emelkedése egy horror inflációt indított el az egész világban. Európa egyik fő energiaszállítója Oroszország volt és ugyanez mondható el Ukrajnáról az élelmiszereket tekintve. Nem tudni, hogy Moszkva vajon ezeket a következményeket végiggondolta-e minden részletében, amikor elindította csapatait. Valószínűleg nem, hiszen ők elsősorban egy villámháborút terveztek. Ugyanakkor kérdés, hogy ki viselje azokat a rettenetes terheket, amelyek rázúdultak az emberekre és a vállalkozókra az invázió következményeként.
Szeretne-e részesedni az elkobzott orosz vagyonokból?
Nem
Örömmel, mert a háborújuk óta az infláció miatt sokat veszítettem
Néhány forintra nemet mondanék, de több millióra már nem