Szeretjük a nyomtatott könyvek illatát

Biztató jövő előtt áll a könyvszakma világszerte. A legfrissebb előrejelzések szerint 2019-ben a digitális eljárással előállított könyvek esetében a nyomatszám túlszárnyalja a 160 millió oldalt Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számos európai, amerikai kiadóra jellemző, hogy nagy példányszámokban állíttatják elő a színes kiadványaikat, köztük a gyermekkönyveket, tankönyveket, illetve szakkönyveket. Alapvetően ofszetnyomdákat bíznak meg a gyártással, mert azok magas példányszám mellett viszonylag alacsony költséggel készítik el a köteteket. Ugyanakkor az a tapasztalat, hogy a könyvek gyorsan avulnak, és emiatt sok példány eladatlan marad, ami komoly fejtörést okoz a kiadóknak, hiszen a felesleges készletek is jelentős költségekkel emésztenek fel, ami csökkenti a cégek eredményességét – olvasható a Xerox közleményében.

Kép: Pixabay

A nagy nemzetközi kiadók ezért is kezdtek el gondolkozni a digitális átállásban, mert ezzel a megoldással a kiadványok rövid átfutási idő alatt (48–72 óra) legyárthatóak lokálisan is. Nem kell a központilag kinyomtatott könyveket világszerte kiszállítani, és ezzel jelentős raktározási, illetve szállítási költségekbe verni magukat. A gyors digitális nyomtatás révén jelentősen faraghatnak a kiadásaikon.

Egyelőre túléli a könyvtárosszakma
Bár a régiós és a hazai elektronikus formátumú könyvpiac adataiból az látszik, hogy az elektronikus tartalomfogyasztás folyamatosan növekszik, a könyvtárosok valószínűleg még jó ideig megtarthatják a munkájukat – olvasható a Wolters Kluwer közleményében.
Magyarország a digitális áttörés előtt

A KSH statisztikái alapján bár a magyar könyvpiacon folyamatosan több könyvet adnak ki, viszont a példányszámok csökkenek. Míg 2000-ben összesen 9592 cím mellett közel 37 millió kötet látott napvilágot, addig 2015-ben 12 953 címmel találkozhattak az olvasók a boltokban, de ezekből összesen már csak 29 millió darabot gyártottak. Szemléletes adat, hogy az egy címre jutó példányszám 3856-ról 2230-ra csökkent, ami 33 százalékos visszaesést mutat az elmúlt évtized alatt. Ennek megfelelően a nyomdák számára az egyik opció a gazdaságos működésre az, ha fejlesztik a technológiájukat, és az inkjetnyomtatást is beemelik a szolgáltatásaik közé. Ennek köszönhetően ugyanis rövid határidővel a kis példányszámú könyvek elkészítését is vállalhatják. Ezzel egy új piac is megnyílna a vállalkozások előtt, amely idehaza még bőven tartogat terjeszkedési lehetőségeket.

Az inkjet technológia nem csupán a könyvnyomtatás terén kínál üzleti előnyöket. A magazinok, transzpromo nyomtatványok készítésében is bővítheti a nyomdák termelékenységét, szolgáltatási palettáját. A technológia másik nagy előnye, hogy könnyen elsajátítható a kezelése, és egyszerű a működtetése.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo