Az oktatási tárca adatai szerint 133 általános és 69 középiskolát érintett a tiltakozás. Az oktatási miniszter válaszlépésként kötelezte az igazgatókat, hogy vezessenek nyilvántartást a sztrájkoló tanárokról.
“Visszaadjuk a tanárok becsületét” – ez volt a célkitűzés akkor, amikor a tanárok képviselői sokadszor kérték, hogy történjen végre valami, és az állam akadályozza meg az egyre elharapódzó erőszakot az oktatási intézményekben. Sokszor a szülők személyesen “esnek neki” a tanároknak, elhangzanak a “Tudja Ön, ki vagyok én?” mondatok, ismeretségre, befolyásra, párttagságra hivatkozva követelnek jobb jegyet gyermekeiknek.
A tanárok kijelentették, hogy nem hajlandók elfogadni a kormány által felkínált 12 százalékos béremelést sem. A tanárok átlagbére jelenleg 740 euró, míg az országos átlag 820 euró.
Milos Vucevic szerb kormányfő szerint nem kellett volna sztrájkolni a kormánnyal folyatott két tárgyalás között, és arra kérte a tanügyben dolgozók képviselőit, hogy mielőbb folytassák a megbeszéléseket a fizetésemelés és a büntetőtörvénykönyv módosítása kapcsán.
Ez utóbbira év végéig kerül sor, parlamenti eljárás során, amely szerint a tanárok elleni támadást az ügyvédek elleni támadáshoz hasonlóan komoly bűncselekménynek minősítik, és azonnali börtön jár érte.
A szakszervezetek hajthatatlanok, azt mondják, október 2-ig adnak határidőt a kormánynak, hogy komolyan vegye őket, és megfelelő bért követelnek maguknak január elsejétől, valamint biztonságot. Ellenkező esetben radikális lépéseket terveznek, kilátásba helyezték, hogy akár hosszabb időre is beszüntethetik a munkát, vagyis nem fognak tanítani. (balk.hu)