"Szégyenteljes" és reménytelen

A brit, francia, holland és svéd ellenkezés miatt megfeneklettek az unió büdzséjéről szóló viták. Hága a fejenként 180 eurós befizetési rekordot, a britek a 20 éve kiharcolt visszatérítést féltik, a franciák az agrártámogatásukat. A svédek sem akarnak sokat fizetni.

Schröder német kancellár a holland és a brit makacsságot okolta minden idők egyik legeredménytelenebb uniós csúcsértekezlete után. Az EU 2007-2013-as költségvetési keretére a soros luxemburgi elnökség az összeurópai nemzeti össztermék 1,06 százalékát javasolta, ez a 827 milliárd euró azonban hat nettó befizető államnak (Németország, Nagy-Britannia, Hollandia, Franciaország, Svédország és Ausztria) ez sok volt: ők maximum 1 százalékra hajlottak. (Olaszország és Belgium a másik két nagy befizető nem a kiadásokon lovagolt.

A német és az osztrák kormányfők a későbbiekben már hajlottak volna a kompromisszumra, de a négyek nem hajlottak a megegyezésre. A brit álláspont szerint az 1985-ben kiharcolt évi 4,5 milliárdos visszatérítésről nem mondanak le, Strow külügyminiszter szerint még vétójogukkal is élnek ennek érdekében. (A britek kis mezőgazdaságuk miatt a legnagyobb befizetők lennének, ezért Margaret Thatcher visszakövetelte uniós hozzájárulás egy részét.)

A svédek és a hollandok viszont megelégelték, hogy fejenként ők járulnak hozzá a legtöbb pénzzel az unió fenntartásához, a franciák pedig a három ország ellenében az agrártámogatását féltették.


Az EU 2006-os költségvetése, millió euró

A szegény rokonok felajánlása

A magyar komrányfő által is támogatott javaslat szerint az új tagállamok (Csehország, Lengyelország, Lettország és Litvánia, Magyarország és Szlovákia) hajlandóak lennének lemondani a számukra folyósított támogatás egy részéről a megegyezés érdekében. A javaslat süket fülekre talált a vonakodó négyesfogat részéről.

Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök (az EU soros elnöke) "szégyenteljesnek" nevezte, hogy a szegényebb tagoknak kellett részesedésük csökkentését felajánlaniuk a megállapodás érdekében.

A következő fél évben Nagy-Britannia lesz a soros elnök, ám a visszatérítéshez való ragaszkodás nagy valószínüséggel az költségvetési vita további elhúzódását veti előre.

Az alkotmányról szóló francia és holland fiaskóról viszont döntöttek az unió tagállmainak vezetői: egy év múlva, az osztrák elnökség alatt térnek vissza a téma megoldására, addig pedig aki akarja, elhalaszthatja a referendumát.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo