A DTZ Research legfrissebb elemzése szerint a befektetők úgy találják, hogy a tradicionális közép-kelet európai piacok, mint Lengyelország, Csehország és Magyarország már kiforrtak, a legjobb minőségű irodapiaci befektetések hozamai 6% körül mozognak. Az előrejelzések szerint a fenti piacok igazodtak a lecsökkent kockázathoz, előidézve ezzel a tőke mozgását kelet felé, ahol magasabb hozamra számíthatnak.
Bulgária és Románia egyre növekvő piacát fokozott mértékben jelölik ki részletesebb elemzés célpontjaként a befektetők, főként a 2007-ben várható EU-csatlakozás reményében. Ezen piacok eleve kockázat-újraértékelésben részesültek, mivel a befektetők felülvizsgálták a központi piacokhoz társítható kockázatot, és kelet felé fordultak, hangsúlyozza elemzésében a globális ingatlan-tanácsadó.
A román irodapiaci befektetések száma már most rohamosan növekszik. 2005 elején a CA Immo 11.9% körül hozammal vásárolta meg az "A" osztályba sorolt Bucharest Business Parkot, a hozam szintje ma már bizonyára inkább egyszámjegyű lenne. A kereskedelmi ingatlanok mennyisége és minősége fokozatosan nő, mint ahogy az igény is az effajta területek iránt. 2005-ben a bérbeadás mértéke 150 000 m2 volt, amely 24%-os növekedés a 2004-es adatokhoz képest (120 000 m2). Ennek eredményeként enyhe növekedés volt tapasztalható a bérleti díjakat illetően, és az előrejelzések szerint 2006-ban négyzetméterenként és havonta 1 eurós emelkedésre lehet számítani, mely 19 eurós négyzetméterenkénti árat jelentet az év végére Bukarestben.
Ami a bolgár fővárost, Szófiát illeti, mivel kevés a minőségi befektetési lehetőség, a beruházók inkább telekügyletekre, illetve építkezésekre és fejlesztésekre koncentrálnak. Mindezek ellenére, a piac messze nem csendes, mivel a befektetők képességeikkel és képzelőerejükkel kiaknázzák az egyre növekvő piacon felmerülő lehetőségeket. Az első 10% alatti tranzakció 2005 végén jött létre - a Soravia 10 000 négyzetméteres, az Osvobodital Cár sugárúton található irodaház-fejlesztését a Landmark vásárolta meg. A közelmúltban pedig a DTZ vásárolta meg a "Challenger" Épületet 10 % alatti hozamért egy Görög Alap nevében.
Az üzlethelyiségek piacán, minthogy a gazdaság fejlődik és a lakosság is egyre igényesebb, a "belvárosi" üzletek már nem elégítik ki az igényeket, s ez a bevásárlóközpont-korszak hajnalát jelzi mind Romániában, mind pedig Bulgáriában. A hozamokat illetően csökkenés látható, a 2004-es 11-12% 2005-ben már csak 9-10% volt, míg a bukaresti Floresca Tower esetében 8% alá esett a múlt negyedévben. Az előrejelzések szerint további visszaesés várható az elkövetkezendő egy-másfél évben.
Doug Hardman, a DTZ közép-kelet európai befektetési igazgatója szerint a történet ugyanazt a mintát követi egész Közép- és Kelet Európa-szerte: a befektetők magabiztosságot gyűjtenek nyugaton, majd meglovagolják a keleti befektetési hullámokat, akkor vásárolva, amikor a hozamok magasak. Mivel úgy tűnik, hogy Románia és Bulgária az EU-csatlakozás küszöbén áll, ezen piacok biztosan növekedés előtt állnak. A változásnak köszönhetően olyan megfelelő színvonalú termékeket tudnak létrehozni, melyekből jelenleg erőteljes hiány mutatkozik. A befektetők jócskán profitálhatnak ezen jövőbeni lehetőségek kiaknázásából, de a kihívás a kockázat felismerésében és kezelésében rejlik.