Az ukrán főváros vezetése a Telegram üzenetküldő portálon közölte, hogy légi fenyegetést rögzítettek Kijevben. A városi adminisztráció arra kérte a kijevieket, hogy ha bekapcsolnak a szirénák, haladéktalanul menjenek az óvóhelyekre. Vitalij Klicsko kijevi polgármester az Ukrajinszka Pravda hírportálnak hozzátette: jobb, ha most mindenki otthon marad, de aki aggódik, lemehet az óvóhelyre.
Az ukránok békét akarnak
Zelenszkij csütörtökre virradóan, még a támadás előtt közzétett videoüzenetében az Oroszországi Föderáció állampolgáraihoz fordult, feltéve nekik a kérdést, hogy akarnak-e háborút, mert - mint mondta - Ukrajna népe békét akar.
"Ukrajna az Önök híreiben és Ukrajna a valóságban két teljesen különböző ország. Azt mondják, hogy utáljuk az orosz kultúrát. Hogyan lehet utálni a kultúrát, bármilyen kultúrát? A szomszédok mindig kulturálisan gazdagítják egymást. Ez azonban nem teszi őket eggyé. Különbözőek vagyunk, de ez nem ok arra, hogy ellenségek legyünk" - hangoztatta Zelenszkij.Hangsúlyozta, hogy az ukránok maguk akarják meghatározni történelmüket "békésen, nyugodtan és őszintén".
"Hallgassatok meg bennünket! Ukrajna népe békét akar. Az ukrán kormány is, és ezért mindent megtesz, amit tud" - szögezte le az elnök.Kijelentette, hogy csakis Oroszország polgárain múlik, hogy ők akarnak-e háborút vagy sem. Zelenszkij közölte, hogy csütörtökön újfent telefonmegbeszélést kezdeményezett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, de nem kapott választ.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök hajnalban rendelte el katonai művelet végrehajtását a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erők mindazonáltal Ukrajna más térségeiben is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak az oroszbarát szakadárok is az általuk ellenőrzött kelet-ukrajnai területeken.
A nyugati világ elítélte az orosz hadműveletet, és súlyos szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen.
Szemtanúk beszámolói szerint óriási sorok alakultak ki a kárpátaljai határátkelőknél és a közelükben található benzinkutaknál.
A Budapesti Értéktőzsdén is érezhető lesz, hogy az orosz-ukrán konfliktus kiszélesedése miatt romlik a befektetői hangulat - írta előrejelzésében az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Józsa Bence szerint a háborús helyzet az eladói nyomás erősödésében mutatkozhat meg, ami az árfolyamok esésével jár. Az OTP 15 ezerig, később 13 800 forintig eshet, a Richter 7000 forintig, a Magyar Telekom pedig 430 forintig. Az előrejelzés alapján a Mol reménykedhet a legkisebb veszteségben, árfolyama 2500 forint körül maradhat.
A BÉT részvényindexe, a BUX 415,32 pontos, 0,86 százalékos csökkenéssel, 47 762,14 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 15,8 milliárd forint volt. A Mol 40 forinttal, 1,56 százalékkal 2522 forintra csökkent, 1,1 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 180 forinttal, 1,17 százalékkal 15 250 forintra esett, forgalmuk 12,3 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 11,0 forinttal, 2,60 százalékkal 434 forintra erősödött, forgalma 238,3 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 75 forinttal, 0,96 százalékkal 7775 forintra gyengült, a részvények forgalma 1,7 milliárd forintot ért el.