A kormányzati szerkezettel kapcsolatos fideszes elképzelésekről az MTI úgy tudja, a párt asztalán egyelőre négy verzió szerepel. Az egyik modell szerint két ponton módosítanák a jelenlegi szerkezetet: önálló belügyminisztériumot hoznának létre, és visszaállítanák a közigazgatási államtitkárok pozícióját.
Változatok
A második verzió már több ponton változtatna a mostani struktúrán, és nagyjából az Orbán-kabinet 1998-2002 közötti szerkezetéhez lenne hasonló: az önálló belügyminisztérium és a "régi-új" közigazgatási államtitkárok mellett különválasztanák az oktatást és a kultúrát. A harmadik és a negyedik változat egy-egy csúcsminisztériumi rendszert vázol fel. Ezzel kapcsolatban a Népszabadság még decemberben írt arról, hogy Orbán Viktor "humán" csúcstárcát szeretne. A lap azt írta, hogy a pártelnök a kormányzati struktúra változtatására készített modellek közül "hajlik" a 8-9 csúcsminisztériumra épülő modellre, amelyhez erős kancellária kapcsolódna.
Az MTI fideszes forrásból úgy tudja, a "kisebb" csúcsminisztériumi szisztémában lenne belügy-, valamint külügyminisztérium, vidékfejlesztési, gazdasági-pénzügyi, informatikai és távközlési, honvédelmi, igazságügyi, közigazgatási, kulturális és oktatási tárca. A "teljesen" csúcsminisztériumi modellben a következő tárcák kapnának helyet: belügy-, valamint külügyminisztérium, vidékfejlesztési, nemzetgazdasági, vagyongazdálkodási, honvédelmi, közigazgatási-igazságügyi és egy nemzeti integrációs tárca. Utóbbi lenne a Népszabadság által vázolt "humán" csúcsminisztérium, amely az egészségügyet, a szociális, illetve a kulturális és oktatási területeket felügyelné.
Bankokkal si tárgyalna
A kormányzati struktúráról szóló műhelymunka mellett folyik a szakprogramok kidolgozása is. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke ezekből ezen a héten mintegy húsz fideszes vállalást ismertetett a nyilvánossággal a különböző televízióknak adott interjúiban. Ezek között volt olyan, amely a Fidesz ellenzéki parlamenti működése alatt már javaslat formájában is tetten érhető volt, mint például a körzeti megbízottak számának növelése és a háromezer új rendőr szolgálatba állítása, a kapitányságok számának növelése; de előkerültek a közvélemény számára teljesen új elképzelések is. Utóbbiak között van például az, hogy ha a Fidesz kormányra kerül, akkor egyeztetést kezdeményez a bankokkal a devizahitelek forintra való átválthatóságáról. Az MTI úgy tudja, hogy itt meg kívánnák teremteni annak a lehetőségét, hogy aki akar, az a mainál kedvezőbb feltételek mellett térjen át a devizáról forint alapú hitelre.
Az "újdonságok" között szerepelt - az MFB-n belül vagy teljesen önálló intézményként - a "zöldbank" létrehozása is: a már kidolgozott konstrukció úgy tenné lehetővé a panellakások felújítását és energiatakarékos fűtési üzemmódra való átállását, hogy az közben egyetlen fillérjébe sem kerülne az érintett lakóknak. A Fidesz kormányra kerülése esetén megújítja a jegybank és a PSZÁF működését is; az MTI információja szerint a felügyeleti rendszer megerősítésén dolgozik a párt.
Pálinka és családi adózás
Eddig még sehol sem hangzott el az, amit Orbán Viktor vidéki kampánykörútján jelentett be: ha kormányra kerülnek, egy adott mennyiségig többé nem lesz illegális a házi pálinkafőzés. A Fidesz-elnök nyilatkozatai alapján eldőlni látszik az is, hogy az ellenzéki párt letette a voksát a családi típusú jövedelemadóztatás mellett, illetve megteremtené a lehetőségét annak, hogy a kis- és középvállalkozások egyszerűbben, alacsonyabb kulccsal adózzanak; a minimálbér pedig adómentes marad.
Orbán Viktor bejelentette azt is, hogy az állam által megrendelt munkák kifizetését - amely ma 90-120 nap körül van - meg kell próbálni 30 napra csökkenteni, később pedig nyolc nap körüli határidőben kell maximálni. A Fidesz vállalásai között szerepel az orvosok és az ápolónők számának növelése és fizetésük emelése is.
Romák, nyugdíj, lokátor
A nyugdíjügyben a pár hete folyó vitában már megismert vállalásokat ismételte meg a pártelnök: a nyugdíjkorhatár nem nő, a nyugdíjmodell nem változik, a nyugdíjpénztárak privatizációját megakadályozzák, a nők pedig 40 év munkaviszony után elmehetnek nyugdíjba. A Fidesz közmunka-lehetőségeket kínál majd a romáknak, és vállalja, hogy növeli vagy akár meg is kétszerezi a mérnöki irányultságú képzés arányát az egyetemeken, s teljesen átalakítja a szakképzés rendszerét.
Az ellenzéki párt ezek mellett egyértelművé tette, hogy újratárgyalja a NATO-lokátor ügyét. "Ott nem lehet a lokátor, ahol az emberek nem akarják, hogy legyen" - szögezte le a pártelnök.
Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője az MTI-nek adott nyilatkozatában a fenti listát még azzal egészítette ki, hogy a Fidesz első lépései között szerepel a gyes, gyed eredeti rendszerének visszaállítása, a "három csapás" törvény elfogadása és a bürokráciacsökkentés.