Orbán Viktor legjei 2021-ben

Ritka nehéz éve volt 2021 Orbán Viktor miniszterelnöknek. A járvány kezelése közben szinte sorozatban kapta a számára egyenként is katasztrofális híreket. Politikai egyéniségét jól mutatja, hogy állta a pofonokat, sőt minden rossz hír után egy újabb osztogatást jelentett be, így népszerűsége nem sokat csökkent.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első gigasaller mindjárt januárban érkezett. Donald Trump elveszítette az amerikai elnökválasztást. Mellette, a diplomáciában merőben szokatlan módon, nyíltan kampányolt Orbán Viktor és holdudvara. Az adok-kapok odáig fajult, hogy a kormányfő egyes számú médiamunkása nyomdafestéket nem tűrő kirohanást intézett a kampányidőszak csúcspontján 2020 októberében Joe Biden ellen. „Azt eddig is tudtuk, hogy az egész Biden család a legutolsó, aljas, becstelen, hazug rohadékok tárhelye. Az öreg ezenfelül egy demens, ostoba seggfej, fiacskája meg egy drogos geci.” És az amerikai diplomácia nem felejt. A két ország viszonya azóta is mélyponton.

Talán soha nem volt ilyen rossz a kapcsolat Amerika és Magyarország között. (Fotó: Pixabay)

A következő pofonra sem kellett sokáig várni. Március 5-én Orbán Viktor bejelentette, hogy elhagyják az Európai Néppártot (EPP). Ennek előzménye az volt, hogy a legnagyobb európai párt tagjai néhány nappal korábban megszavazták, miszerint egy teljes nemzeti delegációt felfüggeszthetnek. Az új szabály egyetlen szóval sem említette a Fideszt, de mindenki tudta, hogy a magyar kormánypártról van szó, így Orbán Viktor is. A felfüggesztés szégyenét megelőzendő jelentette be a kormányfő, hogy akkor kilépnek a nagy hatalmú kereszténydemokraták által alapított konzervatív pártszövetségből. Külön kis érdekesség, hogy a KDNP, a Fidesz nagy szövetségese benn maradt. Talán megfigyelőként.

Az európai kereszténydemokratáknak nem kellett a Fidesz. Kép: Pixabay

Áprilisban Németországban is elindult a választási kampány. Orbánnak csak a rossz és rosszabb alternatívája maradt. Angela Merkellel való már nem felhőtlen viszonya helyett következhetett egy kifejezetten rossz kapcsolat valamiféle baloldali kormánykoalícióval. A privatbankar.hu munkatársa áprilisban egyszerűen rémálomnak nevezte Orbán számára a német ellenzék esetleges győzelmét. És lőn, a rémálom szeptemberben bekövetkezett. Angela Merkel pártja vereséget szenvedett.

Távozott és jött a rémálom. Fotó: ROLF VENNENBERND/dpa Picture-Alliance via AFP

A július volt a legrosszabb. Három nagyon rossz hír érkezett. Az első július 5-én, amikor a Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi szervezet Orbán Viktort besorolta azon állam- és kormányfők közé, akik a „sajtószabadság ellenségének” számítanak, és „különösen drasztikus módon” járulnak hozzá annak elnyomásához. Ilyen szégyen uniós vezetővel még nem történt.

Két nappal később július 7-én az Európai Bizottság elnöke úgymond utolsó figyelmeztetést küldött Orbán Viktornak, hogy elzárja a pénzcsapokat, amennyiben a miniszterelnök továbbra is szembe megy az EU alapelveivel. Ursula von der Leyen szégyenletesnek minősítette a magyar parlament által elfogadott úgynevezett pedofiltörvényt, amely szerinte diszkriminálja a szexuális kisebbségeket, és így szembemegy az EU alapértékeivel. Változás nem történt, így a pénzcsapokat azóta elzárták. A téma már csak a magyar választásokat követően lesz újra napirenden.

Nincs EU pénz egyelőre. Kép: MTI, Fotó: Beliczay László

Július 16-án pedig robbant a Pegasus-ügy. Az Orbán-kormány izraeli kémszoftverrel figyeltetett magyar politikusokat és újságírókat. Világraszóló botrány, amely komoly demokráciákban azonnal elsöpörne egy kormányt. Nem úgy Orbán Viktor kabinetjét, amelyet meg sem rendített a skandallum.

Augusztus 14-én végre jó hír is érkezik. A Standard & Poor's stabil kilátással megerősítette Magyarország hosszú és rövid futamidejű államadósság-kötelezettségeinek "BBB/A-2" szintű, befektetési ajánlású osztályzatát. Ez sokat jelent a nagy pénzosztások közepette és a magyar gazdaság szerkezetét ismerve. Egy ilyen osztályzat nélkül a külföldi befektetőkre építő magyar gazdasági hajó hatalmas léket kapna. Valószínűleg ennek az osztályzatnak a megtartása a cél most is, amikor Varga Mihály pénzügyminiszter decemberben két hatalmas megszorító csomagot is bejelentett. Az elsőt december 9-én, amikor 350 milliárd forint értékű beruházás elhalasztását hozta nyilvánosságra. Aztán december 23-án a másodikat, ami 755 milliárdról szól. Összesen több mint 1100 milliárdnyi beruházási terv nem valósul így meg 2022-ben.

Befektetésre ajánlják Magyarországot. Fotó: moneycrashers.com

December 7-én újabb bomba robban. A Legfőbb Ügyészség indítványt tett dr. Völner Pál országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére megalapozott korrupciós gyanú miatt. Az igazságügyi miniszter helyettese lemond, mentelmi jogát felfüggesztik. Magyarország történetének legnagyobb korrupciós botránya kezdetét veszi és ki tudja milyen magasságokig ér el a vizsgálat. Egyes lehallgatási jegyzőkönyvek szerint nem Völner volt az igazi főnök.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo