A szakminisztérium deklarált célja, hogy a közeljövőben jelentősen növekedjen a távmunka, mint foglalkoztatási forma, mivel ezáltal könnyebben illeszkedhet be a munkaerőpiacra az inaktív, vagy a rendszeres jövedelemforrással nem rendelkező munkaképes korú lakosság - áll a SZMM szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében. További előny, hogy a távmunka elősegítheti a munkához jutás esélyét a gazdaságilag hátrányos helyzetű térségekben élők és az idősek számára, valamint hozzájárul a fogyatékkal élő vagy megváltozott munkaképességű emberek elhelyezkedési lehetőségeinek bővítéséhez.
Az SZMM ennek megfelelően kiemelten kezeli ezt a lehetőséget, így az utóbbi években 3048 új ilyen jellegű munkahelyet hoztak létre, összesen 1,6 milliárd vissza nem térítendő forrásból. Ez azonban még mindig nem elég, hiszen amíg itthon a munkavállalók még mindig csak négy százaléka (140-150 ezer fő) dolgozik távmunkában, addig az USA-ban ez az arány 24 százalék, de az uniós átlag is meghaladja a 13 százalékot.
A távmunkához gyakran nélkülözhetetlen az internet, ám aggasztó - igaz 2005-ös - KSH adat, hogy még a legfejlettebb régióban, a közép-magyarországiban is csak háztartások negyedében van internet, míg a legfejletlenebb a dél-dunántúli régióban száz háztartásból 12-ben érhető el a világháló.
A Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében ennek megfelelően két jelentős munkaerőpiaci program indítását tervezi a minisztérium:
- 2007 őszén indul a gyesről/gyedről visszatérők, az alacsony iskolai végzettségűek, a pályakezdők és az 50 éven felüliek elhelyezkedését segítő munkaerőpiaci program, amelyre 2009 végéig 26 milliárd forintot fordítunk. Ez a tervek szerint mintegy 20 ezer ember elhelyezkedését segíti majd.
- 2008 elején indul a megváltozott munkaképességű emberek elhelyezkedését segítő program. Ennek keretében közel tízezer megváltozott munkaképességű embernek nyújtanak majd foglalkozási lehetőséget és segítik az elhelyezkedésüket. Erre a programra 16 milliárd forintot fordítanak.