Nincs megállapodás a munkaidőről

Az EU-tagállamok továbbra sem tudtak megállapodni a több mint három éve húzódó munkaidő irányelvről, amelynek legellentmondásosabb pontjai a 48 órás munkahét alkalmazása alóli kimaradás, illetve a kikölcsönzött munkaerő.

A portugál elnökség egy csomagban terjesztette elő a munkaidő irányelv megújításáról és a kikölcsönzött munkavállalókról szóló jogszabálytervezetet, ám a megállapodás Nagy-Britannia ellenállásán megint elcsúszott - írja az EUvonal.

Jose Antonio Vieira da Silva portugál minisztere szerint azonban azért történt előrelépés, és a szabályozást jövőre elfogadhatják. A soros elnök arra utalt, hogy a portugál tervezetet az Egyesült Királyságon kívül a legtöbb ország támogatta.

Hat hét, vagy hat hónap?

Portugália azzal a kompromisszumos javaslattal állt elő, hogy a tagállamok továbbra is kimaradhatnának a 48 órás munkahét alkalmazása alól, ám a munkaerő kölcsönzéssel egy adott tagállamban dolgozó EU-állampolgárok legkésőbb 6 héttel munkába állásuk után ugyanolyan bánásmódra tarthatnak igényt, mint az azonos munkát végző állandó alkalmazottak.

A két jogszabály összekapcsolásával több tagország is egyetértett, s még abba is beleegyeztek, hogy a korábbi javaslatokkal ellentétben a 48 órás munkahét alkalmazása alóli kivétel a jövőben se szűnjön meg. De a Franciaország vezette ország csoport ahhoz a feltételhez kötötte a kompromisszum elfogadását, hogy Nagy-Britannia támogassa a kikölcsönzött munkaerőre vonatkozó terveket. Ez utóbbiakat azonban London, Dublin és Valletta is erősen ellenezte. Ehelyett Nagy-Britannia azt javasolta, hogy a munkaerő kölcsönzéssel más tagállamban dolgozóknak csak hat hónap múlva járjon az állandó alkalmazottakkal egyenlő bánásmód. (Korábban nemzetközi példákon keresztül mutatták be, hogy miként működik a munkaerő-kölcsönzés, illetve az ezzel kapcsolatos szabályozási rendszer az Unióban.)

A hosszúra nyúlt tárgyalások után a portugál elnökség végül úgy döntött, hogy nem bocsátja szavazásra a kérdést, hanem azt a következő szlovén és francia elnökségnek adja át. A tagállamok ugyanakkor állásfoglalást fogadtak el a munkaerőpiacok rugalmasságának és a munkavállalók biztonságának szükségességéről. 

Véleményvezér

Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.
Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo