A német Kutatási és Oktatási Szövetségi Minisztérium az év elején pályázatot írt ki egyetemek számára, hogy dolgozzanak ki terveket arra, hogyan tudnának felzárkózni az olyan nemzetközileg meghatározó szereplők mellé, mint az Oxford, a Harvard és az ETH Zürich svájci műszaki egyetem. A kormányszerv szóvivőjének elmondása szerint a módosított tervezet vázlata június elején jóváhagyásra került egy találkozón, mely Edelgard Bulmahn kutatási és oktatási miniszter és német tartományi képviselők közt zajlott le. A minisztérium azt is közölte, hogy az Oktatás és Kutatás Előmozdításának Szövetségi és Állami Bizottságának is jóvá kell hagynia a tervet a hatályba lépéshez, de annak egyes hiányzó részletei csak a szervezet júliusi ülésére kerülnek kidolgozásra.
Az átdolgozott terv szerint körülbelül tíz egyetem lenne "kimagasló egyetemmé" nyilvánítva különböző területeken, és kapna öt éven keresztül évi 25 millió eurós támogatást. Az eredeti, januárban beterjesztett javaslat még csak öt egyetem kiválasztását tűzte ki célul, évi 50 milliós támogatás mellett. Ulrike Flach, az ellenzéki FDP párt képviselője nem ért egyet az ötös kör tízre bővítésével, mondván, hogy így nem lehet majd az intézményeket a kívánt színvonalra emelni.
A minisztérium azt is közölte, hogy a képviselők a találkozón a létszám emelését támogatták, amit Bulmahn miniszter is jóváhagyott. A tárcavezető szerint 10 egyetem kinevezése nem ütközik a terv eredeti szándékával, mely az egyetemek közti versenyszellem növelését célozza a minőség fejlesztése érdekében. A nevezni szándékozó egyetemeknek részletes kutatási terveket kell benyújtaniuk az év végéig. A pályázatok értékelését egy német és nemzetközi tudományos szakemberekből álló bizottság fogja elvégezni, a támogatások folyósítása 2006-tól fog elindulni.
A megújított terv a posztgraduális képzési programokat is juttatásokban részesítené, és az egyetemek és a magánszféra által közösen létrehozott kiválósági központok alapítását is ösztönözné. Az éves költségvetés 380 millió euróra rúgna, melyből 250 jutna a legjobb egyetemeknek, 100 millió a kiválósági központoknak és 30 millió a doktori iskoláknak. Öt év alatt ez 1,9 milliárdot tenne ki, melynek 75 százalékát a szövetségi kormány, a maradékot a tartományok szolgáltatnák.
Németország elitegyetemeket akar
Végső jóváhagyás előtt áll Németország 1,9 milliárd eurós, nagy vitákat kavaró terve, melynek célja egy sor elit egyetem létrehozása. A program azzal a szándékkal jött létre, hogy ösztönzőleg hasson az ország kutatási tevékenységeire, és hogy öregbítse a német felsőoktatás hírnevét – adta hírül az InfoPark Rt. innovációs hírlevele a The Scientist nyomán.
Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte
Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók
Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői
Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa
A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.