Minden munkáltatónak fel kell mérnie a munkavállalók egészségét, biztonságát fenyegető kockázatokat, különös tekintettel az alkalmazott munkaeszközökre, a munkavállalókat érő terhelésekre (például hideg környezet), valamint a munkahelyek kialakítására; tehát kockázatértékelést kell végezniük - tájékoztatta a HR Portalt Gedeon András, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) szóvivője. Az értékelés alapján olyan megelőző intézkedéseket kell hozni, melyek biztosítják a munkakörülmények javulását (Mvt. 54. paragrafus (2) bek.). Az összes - fent említett - körülményre tekintettel egyéni védőeszköz szabályzatot kell készítenie a munkáltatónak melyről az Mvt.42. paragrafus úgy rendelkezik, hogy a veszélyforrások ellen védelmet nyújtó egyéni védőeszközöket meg kell határozni, azokkal a munkavállalókat el kell látni, használatukra ki kell oktatni és használatukat meg kell követelni. "A fent elmondottakra tekintettel tehát a hideg környezetben történő munkavégzés során nemcsak a hideg elleni védőruhát/eszközt kell biztosítani a munkáltatónak, hanem a végzendő feladat jellegére is tekintettel kell lenni a védőeszközök juttatásakor" - magyarázta Gedeon András, hozzátéve: a szabadban végzett munka esetén hideg munkahelynek kell tekinteni azt a munkakörnyezetet, amikor a várható napi középhőmérséklet legalább a munkaidő 50 százalékában 4 Celsius-fok alá csökken.
A hidegnek minősülő munkahelyen továbbá forró teát kell biztosítani a foglalkoztatottak számára. A védőitalként adott tea előírt hőmérséklete 50 Celsius-fok. A tea elfogyasztásakor gondoskodni kell a megfelelő higiéniai körülményekről is, vagyis minden személy részére saját használatú, illetve eldobható pohárról. Minderre óránként 5-10 perces pihenőidőt vehetnek igénybe a dolgozók, amelyhez ülőhellyel, fűtéssel ellátott pihenőhelyet kell garantálnia a munkáltatónak - részletezte az OMMF szóvivője.
Amennyiben valaki a munka egészséges és biztonságos végzésére, illetőleg annak ellenőrzésére vonatkozó szabályokat megszegi, munkavédelmi szabálysértést követ el, melynek összege maximum 150 ezer forintra rúghat, míg az a munkáltató, amely az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó követelmények teljesítését mulasztja el, és ezzel a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét súlyosan veszélyezteti, munkavédelmi bírságot köteles fizetni, amelynek összege 50 ezer forinttól 10 millió forintig terjedhet. A munkavédelmi bírságot a súlyos veszélyeztetést feltáró felügyelő javaslata alapján a munkavédelmi hatóság a veszélyeztetés mértéke alapján, valamint a mulasztás személyi és tárgyi körülményeinek mérlegelésével szabja ki. "A tavalyi évben egyébként összesen 380 munkavállaló esetben tapasztalták a felügyelők a hidegnek, illetve melegnek minősülő munkahelyekre vonatkozó előírások megsértését"- közölte Gedeon András.