Nem a hozzáférés számít!

A kérdés ma hazánkban már nem az, hogy használják-e az internetet az emberek, hanem az, hogy mire használják a világhálót. Ebben segítnek a teleházak. A legújabb technológiákat kell közvetíteniük a felhasználók felé, valamint felhasználóvá kell tenniük a netless-eket, kiknek száma igen magas hazánkban.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Új tartalommal töltenék meg a teleházak saját magukat, hogy a megváltozott környezetben is tovább működjenek. Terjed ugyanis a szélessáv, egyre több otthonban érhető el az internet, így háttérbe szorulhatnak, akár el is tűnhetnek az infokommunikációs ellátottság tekintetében elmarad térségekbe a világhálót eljuttató közösségi terek, a teleházak. A közösségi szerep megtartásában látja a jövőt Detrekői Ákos, a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács elnöke. Ő a héten megtartott szegedi konferencián beszélt erről, melynek témája a jövő teleháza volt.

Detrekői szerint az ilyennek a legújabb technológiákat kell közvetítenie a felhasználók felé. Molnár Szilárd, a BME-UNESCO Információs Társadalom- és Trendkutató Központ, kutatási igazgatója ezt a lehetőséget egy meglepő adattal is alátámasztotta. Az emberek többsége nem a családjától, hanem barátoktól, szakemberektől vár választ számítástechnikai jellegű kérdéseire. Azaz hiába terjed hazánkba egyre több otthonba a szélessáv, az nem jelent azonnali hasznosulást. Molnár szerint ezért nem biztos, hogy célravezető a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szélessávú infrastruktúra-fejlesztésbe fektetett erőfeszítései. Abban már mindenki egyetért, hogy az információs társadalom kérdése messze több, mint technológiai probléma.

Kinek jó a fejlesztés?

Példaként említette, hogy mobiltelefonja szinte már mindenkinek van, de annak segítségével névjegykártyát küldeni sokan nem tudnak. Azaz a kérdés ma hazánkban már nem az, hogy használják-e az internetet az emberek, hanem az, hogy mire használják. A kutatási igazgató kijelentette, hogy megrekedt a magyar információs társadalom fejlődése, amelyet arra vezetett vissza, hogy a makroszintű támogatással - ilyen volt a sulinet expressz, és a szélessáv elterjesztésének szándéka - leginkább azok éltek, akik eleve felhasználók voltak.

A konferencián minden előadó hangsúlyozta, kettészakadt a társadalom, melyek között a különbség csak egyre nő. A "netizenek" (hálózati polgárok) erőforrásaik megsokszorozására, naprakészen használják az ikt szektor vívmányait, míg a "netless-ek" (az internetet nem használók) nagy része (negyven százalék) meg van győződve róla, hogy semmiféle hátrányt nem jelent számukra a digitális analfabétizmus.

Molnár Szilárd szerint a megrekedtségünket, hogy a magyar információs társadalom rétegződése is alátámasztja. Netizenek az ország lakosságának 35 százaléka tekinthető, a netless-ek 55 százalékot tesznek ki, míg a kettő között található, meggyőzhetők tábora, mindössze tíz százalékos. És ez mutatja, hogy baj van, ugyanis az lenne jelenleg eredmény, ha egyharmad arányúak lennének a táborok.

Új alapok helyett szemléletváltás

Gáspár Mátyás, a Teleház Szövetségek Európai Uniójának elnöke szerint paradigmaváltásra van szükség, hogy a teleházaknak legyen jövője. Az identitásukat nem a szervezetben, hanem a szolgáltatásban kell megtalálniuk, amelyhez elengedhetetlen a szakképzett munkatársak megléte. Részt kell venniük a mobil és helyi hálózati szolgáltatásokban. Gáspár szerint a kistérségek egységes logisztikai végpontjai lehetnek a jövőben a teleházak. Ehhez egységes, minőségbiztosított szolgáltatásokat kell üzemeltetniük. Ehhez azonban helyben kell meghatározni a szükségleteket.

Fabulya Edit, a Magyar Teleház Szövetség társelnöke szerint a teleházak alapjai lehetnek a távmunkának és távoktatásnak, igaz ezekről egyelőre sokat beszélnek "de még senki nem látta őket"- emelte ki Fabulya. A konferencia választ keresett a finanszírozásra is, ezért előadóként meghívták Nagyházi Györgyöt, az- Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium Területfejlesztési Főosztályának tanácsadóját. Nagyházi elmondta, hogy a teleházaknak is érdemes klaszterben gondolkodnia, mert az általa említett pályázati lehetőségek egy része csak közösen érhető el.

A teleházak üzemeltetőinek a TIOP (3.2.3.; 3.2.7.; 3.2.9.; 3.3.2.; 3.3.5.) a TÁMOP (1.4.1.; 5.2.2.; 5.2.3.; 5.2.5.; 5.3.1; 5.4.6.; 5.5.6.) és a regionális operatív programokat érdemes átnézniük.

Véleményvezér

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo