Tegnap megérkezett az 550 ezer adag kínai Sinopharm-vakcina, vele együtt a dokumentáció is, amit a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakemberei jelenleg is tanulmányoznak, és nyilvánosságra fogják hozni. A kínai vakcina már több mint 12 országban használatos, és több millió embert oltottak be vele. A vakcinák egyébként elenyésző mennyiségben okoztak eddig hazánkban mellékhatást vagy szövődményt.
Az, hogy mikor kezdődhet a kínai oltás, attól függ, mit találnak a dokumentációban– jelentette ki Müller Cecília.
Folytatódik az ütemterv: a regisztrált legidősebb személyek oltása az oltópontokon Pfizerrel és Szputnyikkal, a 60 év alatti krónikus betegek oltása AstraZenecával történik. Az idősotthonokban újra oltanak, és az egészségügyi dolgozók második körös oltása is zajlik.
Jelenleg 348 927 főt oltottak be már legalább egyszer, közülük 134 824 fő kapta meg a második vakcinát.
Újságírói kérdésekre elhangzott, hogy:
- alapvetően nem lehet kérni az otthoni oltakozást, de ha a háziorvos jelzi, hogy valaki nem tud eljutni sem az oltópontra, sem a háziorvosi rendelőbe, akkor sor kerülhet erre is.
- az autoimmun betegség önmagában nem ellenjavallt az oltással kapcsolatban, de minden esetben egyénileg kell róla dönteni az orvosnak.
- hihetetlenül kevés influenzás eset van az idén, szinte ki lehet jelenteni, hogy az idei influenzajárvány elmaradt, bár 5100 influenzaszerű megbetegedést jelentettek eddig, de ezeknél szinte alig detektálták a kórokozót.
- az összes fekvőbeteg-intézmény és háziorvosi rendelő oltópontnak minősül, ez 102 kórházat és 5000 háziorvosi rendelőt jelent.