Az új tagállamok felzárkóztatását és a szomszédos országokkal való együttműködést szeretné elősegíteni az Európai Unió, az ún. Interreg programmal.
Új pályázatokat hirdet az Interreg-Program
"Magyarország számára különösen az EU-csatlakozás után nagyon fontos a határ menti kapcsolatok fejlesztése, ami mára már nem csak gazdaságpolitikai kérdés. Az Interreg-Program sikeressége hozzájárul a szomszédos országokban élő magyarság problémáinak megoldásához is." - jelentette be Kolber István, a regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter az új Interreg-Programok első pályázatainak kiírása kapcsán. Az Interreg-Program Magyarország, Románia, Szerbia és Montenegró közötti regionális kapcsolatok kialakítására és bővítésre irányul, egyben segíti a határ menti önkormányzatokat, civil szervezeteket és vállalkozásokat abban, hogy hozzájussanak az Európai Unió pénzforrásaihoz. Kolber István szerint 2006-ig - az EU és a hazai keresztfinanszírozás következtében - az Interreg-Program keretén belül lehetőség nyílik több, mint 17 milliárd forint (68,7 millió euró) felhasználására.
"A jelenleg meghirdetett magyar-román és magyar-szerb pályázatok támogatási kerete 4 milliárd forint. Ennek 75 százalékát az Unió biztosítja, a többi 20 százalékot a magyar költségvetés, a fennmaradó összeget pedig a részvevőknek maguknak kell előteremteni." - közölte Szegvári Péter, a Magyar Terület és Regionális Fejlesztési Hivatal (MTRFH) elnöke.
Pályázni hat témakörben lehet, amelyek elsősorban a határon átnyúló közlekedési és üzleti infrastruktúra fejlesztésére irányulnak. A pályázat új határátkelőhelyek, illetve olyan létesítmények felépítését támogatja, amelyek célja a vízbázis és a vízrendszer közös hasznosítása. Ez különösen fontos a magyar-román viszonylatban, ahol a térségi szereplők sikeres együttműködése nagyon komolyan járulhat hozzá a környezetvédelmi problémák megoldásához, különösen árvízmegelőzés területén.
Szegvári Péter szerint a közép-és kisvállalkozók számára érdekesek lehetnek azok a pályázati kiírások, amelyek az üzleti szolgáltatások, azok infrastruktúrája, a kutatás és technológia, a humán erőforrások fejlesztését célozták meg. A meghirdetett pályázatokra elsősorban olyan önkormányzatokat és non-profit szervezeteket vagy kis- és középvállalkozókat várnak, akik az érintett határrégiókból az együttműködésbe legalább egy szomszédos országbeli partnert bevonnak, és székhelyük vagy regionális fiókjaik e térségben működnek.
A három ország határ menti térségire kidolgozott Határon Átnyúló Együttműködési Program finanszírozását magyar oldalon az Interreg III.A, román oldalon a Phare CBC, Szerbia és Montenegróban a Cards Szomszédsági Program biztosítja. "A jelen együttműködés annak az új jósszomszédsági kapcsolatrendszer intézményi struktúráját hívatott megteremteni, amely 2007-2013 között kezdi meg működését, amikor is a regionális fejlesztésre irányuló források mértéke majdnem hétszeresére növekszik." - hangoztatta Szegvári Péter, az MTRFH elnöke. A pályázatok beadási határideje 2005. május 20. Március elején meghirdetik a Magyarország-Szlovákia- Ukrajna Szomszédsági Program pályázatait.