Nagy szigor lesz!

Széles körű egyetértés mutatkozott az európai uniós tagországok pénteki pénzügyminiszteri tanácskozásán abban, hogy szankciókkal kell sújtani azokat a tagállamokat, amelyek nem teljesítik a gazdasági válsághelyzet elkerülése, illetve elhárítása érdekében szükséges stabilitási célkitűzéseket - mondta Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a brüsszeli megbeszélés után tartott sajtótájékoztatóján.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az ülést Van Rompuy hívta össze annak érdekében, hogy megvitassák, mi lenne a gazdasági válság leküzdésének legjárhatóbb útja, illetve hogyan lehet biztosítani a 27 tagországban az eddiginél nagyobb költségvetési fegyelmet. Az uniós tagországok állam- és kormányfői testületének belga vezetője elégedetten szólt arról, hogy széles körű egyetértés volt abban: pénzügyi és nem pénzügyi szankciókkal egyaránt sújtani kell a kötelezettségeiket nem teljesítő tagországokat. Hozzátette, jelenleg nem alkalmazott, új szankciókról is szó lehet.

Magyarországot Oszkó Péter pénzügyminiszter képviselte a megbeszélésen, aki azonban rögtön jelezte a munkacsoport többi tagjának, hogy már csak ügyvezető minőségben van jelen, a hosszú távú magyar álláspontot majd az új kormány képviselőjétől ismerhetik meg. 

Uniós kormányzás?

Van Rompuy hangoztatta, hogy a munkacsoport célja egy átfogó megállapodás kidolgozása, amelynek nyomán növekednie kell az unión belüli összetartásnak, kohéziónak. Elmondta, hogy terveik szerint a megállapodás lényege már az októberi állam- és kormányfői EU-tanácskozás elé kerülhet. Június 17-én, a soron következő csúcsértekezleten a munkacsoport időközi jelentést tesz. "Érzékelhető volt az asztal körül a sürgős cselekvésre törekvés és az együttműködési készség" - fogalmazott a volt belga kormányfő.

Van Rompuy bejelentette, négy célkitűzésben máris megállapodtak, köztük abban, hogy a tagállamoknál nagyobb költségvetési fegyelmet kell elérni, csökkenteni kell a versenyképességi különbségeket az egyes tagállamok között, hatékony közös válságkezelési rendszerre van szükség, illetve meg kell erősíteni az "uniós kormányzást", azaz a gazdaságpolitikai együttműködést.

Az elnök bizonyosságát fejezte ki, hogy az EU felül tud emelkedni a jelenlegi válságon; ezt bizonyítják szerinte a Görögország ügyében, illetve szélesebb méretekben, az euró stabilitásának fokozása érdekében a hónap elején hozott döntések. Elmondta, a most alakított munkacsoport fő feladata, hogy elkerüljék a hasonló válságok megismétlődését a jövőben.

Oszkó elmagyarázta

Oszkó Péter magyar újságíróknak nyilatkozva úgy vélte: a találkozón kiderült, hogy mindenki átérzi a felelősségét és szükségességét a stabilitási és növekedési paktum szigorú alkalmazásának, "és ha kell, akár felülvizsgálatának és szigorításának is". Nem volt vita abban, hogy az uniónak ebben az irányban kell haladnia - szögezte le. A magyar miniszter jelezte azt is, hogy a találkozón megosztotta kollégáival a pénzügyi nehézségek kezelésében szerzett magyar tapasztalatokat, köztük azt, hogy milyen piaci helyzetben milyen lépéseket tett a kormány.

A találkozó előtt több résztvevő, köztük Elena Salgado, az EU soros elnökségét adó Spanyolország gazdasági és pénzügyminisztere a gazdasági intézkedések uniós összehangolásának szükségességét hangsúlyozta. Saját javaslatokkal érkezett Németország, amely Wolfgang Schauble miniszter közlése szerint "új stabilitási kultúrát" akar meghonosítani az EU-ban, illetve az Európai Bizottság is, amely néhány nappal ezelőtt hozta nyilvánosságra felvetéseit ugyanebben a témában. Van Rompuy most beérte annyival, hogy a bizottsági javaslatokat - amelyek között szerepel a tagországok költségvetésének parlamenti jóváhagyás előtti brüsszeli átvizsgálása is - fontosnak minősítette. A hét elején tartott, "havi rendes" pénzügyminiszteri ülésen azonban már egyértelművé vált, hogy a tagországok nagy része támogatja a végrehajtó testület ajánlásainak többségét, beleértve a szigorúbb szankciókat is.

Abban viszont nincs egyetértés a tagállamok között - ismerte el Van Rompuy egy újságírói kérdésre válaszolva -, hogy tegyenek-e uniós szerződésmódosítást, azaz nehézkesebb jóváhagyási folyamatot is igénylő lépéseket. Korábbi nyilatkozatok szerint elsősorban Németország sürgetne ilyen méretű változtatásokat, ám több más tagállam egyelőre elzárkózik a gondolattól.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo