Nagy pofon az uniónak

Amit mindenki megjósolt, bekövetkezett: a franciák többsége elutasította a közös alkotmányt. Chirac elnök elfogadta a polgárok akaratát (és meneszti népszerűtlen kormányát). Az uniós alapszerződés pedig megy a maga útján, a következő állomás Portugália, ahol az IGEN vezet toronymagasan. A franciákra meg később visszatérnek.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vasárnap Franciaoszág választópolgárainak nagy többsége (70 százaléka) járult az urnákhoz, hogy kifejezze véleményét az EU alkotmányáról. A szavazók 55 százaléka NEM-mel szavazott, (ez körülbelül 16 millió embert jelent 13 millió IGEN ellenében, míg 12 millióan otthon maradtak). A francia közszolgálati televízó tájékoztatása szerint a városok (Marseille kivételével) igen-pártiak voltak, különösen Párizs, ahol 66 százalék támogatta az alkotmányt.

Chirac elnök televíziós beszédében a polgárok szuverén akaratának nevezte a referendumot, amely viszont nehéz körülményeket teremt a francia érdekek megvédéséhez. Azt is hozzátette, hogy a napokban bejelentést tesz a Raffarin-kormánnyal kapcsolatban, ami minden bizonnyal a kormányfő (és így a miniszterek) távozását jelenti. A politikai elemzők és az unió politikusai is azt a véleményüket hangoztatták, hogy nem is igazán a közös alkotmány elutasítása mozgatta a franciákat, hanem saját középjobb kormányuk népszerűtlensége.

Gyurcsány nyilatkozata
"A franciaországi népszavazás eredménye sajnálatos, de nemvégzetes Európa jövője szempontjából. A huszonötök Európai Uniója a jelenleg érvényes szerződések alapján működőképes. A kialakult helyzet elsősorban tehát nem jogi, hanem politikai választ igényel az Európai Unió tagállamaitól és intézményeitől. Nem eltagadható, hogy politikai értelemben a francia 'nem' szavazatok többsége a Római Szerződés 1957-es aláírása óta a legnagyobb kihívás Európa számára"
Franciaország az első (a hat alapító közül), amely elutasította az alkotmányos szerződést. Az eredmény más referendumokra is kihat, Hollandiában két nap múlva lesz a népszavazás, és a NEM vezet, Portugália viszont egyértelműen az IGENT támogatja. Nagy-Britannia pedig elhalsztja a népszavazást Tony Blair szerint.

Nyolc ország (Ausztria, Görögország, Litvánia, Németország, Olaszország, Szlovákia, Szlovénia és Spanyolország) már ratifikálta a szerződést (Magyarország parlamenti 304 szavazattal még tavaly december 4-én), az élet pedig megy tovább, a franciák talán jövőre újra megpróbálják.

Addig pedig az Unió az 1957-ban született Római Szerződéssel (és kiegészítéseivel a Maastrichti, Amszterdami és Nizzai Szerződéssel) működik tovább.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo