2004. április 5-én frakcióülést tartott a Fidesz, ahol elemezték a 2002-es választási vereség okait és a követendő új stratégiát. Orbán Viktor pártelnök Habony Árpáddal jelent meg, akit egy "nagymintás szociológiai felmérés", közvélemény-kutatás vezetőjeként mutatott be. A legfontosabb gondolat az volt, hogy a Kádár-rendszer győzött, megnyerte a rendszerváltoztatást.
A Fidesz ennek a gondolatnak megfelelően építette fel új stratégiáját és győz folyamatosan 2010 óta. Ezt a leckét nem tanulta meg az ellenzék 2010 óta. De, milyen is ez a közeg, ha választani kell? Legalább 4 pontra érdemes odafigyelni.
Kádár népében a félelem és a bizonytalanság a legfőbb úr. Ezért az őszinteséget el kell felejteni. A magyarok mindent elhisznek, ami félelmeikre válaszol, legyen az bármekkora blődség.
2002-ben a státusz törvény kapcsán Kovács László akkori MSZP elnök bedobta, hogy 23 millió román munkavállaló fogja elözönleni Magyarországot. A szavazók elhitték és a Fidesz veszített. Jött is vagy 20 munkavállaló Romániából.
2022-ben a Fidesz bedobta, hogy az ellenzék háborút akar. Orbán Viktor egyenesen azt mondta Facebook oldalán, hogy
a baloldal a háború oldalán áll – akkor is, ha ezt nem tudja.És a szavazók ezt is elhitték, hiába mondták az ellenzékiek, hogy eszükben sincs háborúzni.
Kádár népét nem érdekli, ha a politikusok lopnak. Úgy gondolják ugyanis, minden politikus lop. Ezért Márki-Zay Péter rosszul kampányolt, amikor azt választotta fő üzenetnek, hogy ők nem fognak lopni. 2010-ben Pokorni Zoltán a Fidesz győzelme után azt mondta,
az elsőnek, aki belenyúl a pénztárba, annak le fogjuk vágni a kezét.Képletesen szólva a kezét nem vágták le senkinek, de Pokorni fejét igen, hiszen e mondása óta teljesen marginalizálódott politikusa lett a pártnak az egykor nagyon tisztelt, tekintéllyel rendelkező „tanár úr”. A közpénz pedig szabadon áramlik a csókosokhoz, minden eddiginél hatalmasabb összegekben.
Kádár népét nem érdekli a teljesítmény. Sőt, fél tőle. Tragikus látni, ahogy legjobb koponyáink csak külföldön boldogulnak, lásd legutóbbi esetünket, Karikó Katalin, jelenlegi világsztár történetét.
Az első Orbán-kormány idején 1998-2002 között gazdaságilag nagyon szépen fejlődött az ország. A közvéleménykutatók elképzelhetetlennek tartották a Fidesz vereségét ilyen eredményeket követően, mégis megtörtént. Az akkori ellenzék félelemkeltő hazugságai elsöpörték a gazdasági növekedés pozitív hatásait, és a teljesítmény meg az urnáknál nem számított.
Kádár népe Janus-arcú. Ezt a szocializmusban úgy hívták, hogy vannak az urbánusok és a népiesek. Ez még az egypárt rendszerben is működött, de a rendszerváltás után még ki is teljesedett.
1998-ban úgy nyert a Fidesz, hogy Torgyán József kisgazda pártja hozta a népieseket, az akkor még nemzeti liberális Fidesz hozta az urbánusokat. Majd a választások után sokak meglepetésére szövetséget kötöttek és kormányt alakítottak.
2006-ban sok jobboldali figyelmeztette Orbánt, hogy Jakab István a Fidesz jelöltje, a népiesekért folytatott küzdelemben nem lesz versenyképes a nagyon népszerű és profi Gráf Józseffel, aki Gyurcsány Ferenc földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztere volt. Nem hitt nekik és veszített. 2022-ben az egyesült ellenzék egy tömörülésként próbálta megszólítani a népieseket, az urbánusokat és teljes kudarcra ítéltetett. Valószínűleg ez volt a legnagyobb hiba, amit elkövethettek. A fővárosban egy kivételével minden választókerületet megnyert az ellenzék, vidéken viszont kettő kivételével mindent elveszített. Itt volt az egyesült ellenzék Waterloo-ja. Pedig politikai közhely Magyarországon, hogy csak a fővárossal nem lehet nyerni.
Orbán 12 éve úgy vigyáz vidéki szavazóira, mint a hímestojásra. Nincsenek agrártüntetések, a gazdákhoz dől az eu támogatás. Amikor februárban csak felszisszentek a kacsa- és libatenyésztők, hogy tüntetni fognak sanyarú sorsuk miatt, Nagy István agrárminiszter facebook oldalán jelentette be, hogy azonnal megszakítja útját az USA-ban és rohan haza, hogy tárgyaljon a víziszárnyas-termelőkkel. Így is történt és alig pár nappal később már kapták is a pénzt a lázongók, és meg is nyugodtak, azóta hangjukat nem hallani.
Ehhez képest az egyesült ellenzék vidék programjáról alig lehet tudni valamit. Állítólag a Jobbik dolga lett volna megszólítani a népieseket, hát nem sikerült. Ahogy Török Gábor elemző pontosan megfogalmazta:
itt cinikus profik játszottak hisztérikus amatőrök ellen.Most az ellenzéknek újabb 4 éve van, hogy megtanulja a leckét, de ha sikerül se lesz könnyű dolga. Az Orbán-rendszer profi Kádár népének ismeretében és kezelésében.