Mit tettek értünk januárban az EP-képviselők?

Januárban a Duna Stratégia ügyében felül tudtak emelkedni európai parlamenti képviselőink a magyar politikában átjárhatatlannak hitt törésvonalakon a Policy Solutions havi EP-jelentése szerint. A közpolitikai és politikai kommunikációs tanácsadó intézet havi elemzésében a 22 magyar európai parlamenti képviselő munkáját - felszólalásait, jogalkotó tevékenységét, médiajelenlétét - vizsgálta.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az előző hónapokhoz hasonlóan januárban is akadtak olyan szakmai témák, amelyekben felül tudtak emelkedni EP-képviselőink a magyar belpolitikában átjárhatatlannak hitt törésvonalakon. Az egyik ilyen ügy a Duna menti országok közös fejlesztési stratégiája, a Duna Stratégia volt, amely megmozgatta a fideszes, a szocialista és a jobbikos képviselőket is.

A parlamenti felszólalásaik során a fideszes Áder János az ivóvíz-bázis megóvásában látta a Duna Startégia lényegét, a szocialista Göncz Kinga pedig a Duna menti identitás kialakításának fontosságát emelte ki. A jobbikos Szegedi Csanád szerint a Duna-régió csak akkor maradhat stabil, ha végleg felszámolják a Beneš-dekrétumokat.

Apróbb szakpolitikai ügyekben is megvalósult a nagykoalíció: a fideszes Glattfelder Béla terjesztette elő és szocialista szakértőtársa, Tabajdi Csaba is támogatta a magyar méhészek régi követeléset: a méz címkézési szabályainak szigorítására vonatkozó módosító indítványokat.

Érdekesség, hogy a jobbikos Balczó Zoltán egy sajtónyilatkozat erejéig közös frontra került a szocialista Herczog Edittel. A kitekinto.hu portálon mindkét képviselő üdvözölte ugyanis azt a parlamenti javaslatot, amely szerint az EP-képviselők eddigi közel havi 5 millió forintos szakértői költségtérítési keretét további havi 400 ezer forinttal megemelnék.

Diplomatikus MSZP, kemény Fidesz

A képviselők politikai munkáját januárban az Európai Bizottság leendő biztosainak parlamenti meghallgatása dominálta. Kemény kérdések és megjegyzések a leendő biztosoknak azonban csak a Fidesz és Jobbik frakciójából érkeztek, a szocialisták nagyrészt diplomatikusak voltak a biztosi faggatások során.

Az MDF miniszterelnök-jelöltje, Bokros Lajos decemberhez hasonlóan januárban is inkább Magyarországon, nem pedig Brüsszelben volt politikailag aktív. Egyetlen plenáris hozzászólását viszont - már-már szokásához híven - nem magyarul, hanem idegen nyelven, ezúttal spanyolul tette meg.

A teljes elemzés a tanácsadó intézet szakmai blogján olvasható, ugyaninnen pdf-formátumban is letölthető.

Véleményvezér

Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo