Milyen barát Orbán vagy Gyurcsány?

A magyar választók többségének lesújtó a véleménye a magyar politikai elit tagjairól: korruptnak tartják az ország vezetőit és kétségbe vonják szavahihetőségüket.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Political Capital és a Capital Research a Figyelő hetilapban megjelent kutatásában új módszertani megközelítéssel vizsgálta a politikusokról a választók fejében élő képet.

Becsületesség: előny, de nem feltétel

A kutatás eredményei szerint a magyar választók összesen négy szempont mentén ítélik meg a politikusokat: mennyire becsületesek, hozzáértők, együttérzők (és rokonszenvesek), illetve mennyire agresszívek.

"Tisztességtelenek, de szavazunk rájuk" - a választók jelentős része így gondolkodik hazánkban a politikusokról. Az erkölcsös politikus a magyar politikai viszonyok között olyan ideál, melynek szinte a politikai élet egy szereplője sem tud megfelelni. A magyar választók ugyanakkor a korruptnak és tisztességtelennek tartott politikusok közül is ki tudják választani a számukra legkevésbé ellenszenveseket, illetve azokat, akik jó politikusi adottságokkal rendelkeznek. A "jó politikus" tehát a magyar választók számára közel sem feltétlenül a "becsületes politikus".

Milyenek látjuk őket? Kattintson!

Pártokon átnyúló politikusok

Kutatásunk eredménye szerint a választók a politikusok személyiségét nem párthovatartozásuk szerint ítélik meg. Imázs tekintetében olyan politikusok állnak rendkívül közel, akiket mély politikai szakadék választ el egymástól. Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc a választók szemében jobban hasonlít egymáshoz, mint saját pártjuk bármelyik politikusához. Ha megvizsgáljuk, hogy imázs szempontjából mely politikusok hasonlítanak, az alábbi, párthovatartozást keresztbe metsző csoportokat kapjuk:

  • Az agresszív, férfias, mozgósítani képes vezetők: Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc.
  • A rokonszenves, integratív empatikus, politikusok: Dávid Ibolya, Szili Katalin és Sólyom László.
  • A rokonszenvesebb, de nem karakteres politikusok: Kósa Lajos, Rogán Antal és Pokorni Zoltán.
  • Nem közkedvelt, "szürke" politikusok: Navracsics Tibor, Kiss Péter, Szekeres Imre és Kóka János.

A politikusoknak ez a csoportosítása a bizonytalan szavazók körében is kirajzolódik. A pártpreferenciával nem rendelkező szavazók ugyanakkor az Orbán-Gyurcsány, valamint a Szili-Dávid-Sólyom csoporton túl végképp nem látnak különbséget a többi politikus között. Eszerint a magyar politikának két meghatározó politikustípusa van: az erős, agresszív, karizmatikus; illetve az integratív, békés, rokonszenves karakter.

Markáns vezérek

A választók szemében jelenleg Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc messze a legkiemelkedőbb képességekkel rendelkező politikusok. Karakteres mivoltukat mutatja, hogy a legtöbb imázsra vonatkozó kérdést hozzájuk társították a leggyakrabban.

A szavazók róluk gondolták leginkább, hogy jók lehetnek a logikai játékokban (Gyurcsányról 40, Orbánról 36 százalék), illetve hogy ügyvédként meggyőző védőbeszédeket mondanának (Gyurcsányról 34, Orbánról 38 százalék). Mindketten határozott, agresszív, férfias vezetők; imázsuk olyannyira hasonló, hogy alig lehet egymástól megkülönböztetni őket. Orbán ugyanakkor egyértelműen Gyurcsány fölé magasodik a tömegek mozgósításának képességében. Míg Orbán Viktorra a választók 71, Gyurcsány Ferencre 39 százaléka tartja jellemzőnek, hogy a "tömegek hallgatnának rá".

Levéltitok, barátkozás

A becsületességet ugyanakkor a választók nem tartják Gyurcsány és Orbán legfőbb erényének - igaz, ebből a szempontból a két vezető inkább a politikusok átlagát hozza. A választók kevesebb mint egyötöde tudja csak elképzelni, hogy Orbán vagy Gyurcsány vámtisztként nem engedne a csempészeknek (tehát hogy nem korrumpálható), hogy nem bontana fel egy nem neki szóló levelet (tehát tiszteletben tartja mások magánszféráját), illetve hogy útszűkületben maga elé engedne más autósokat (tehát segítőkész és előzékeny). Az MSZP és a Fidesz elnöke nem tartozik a rokonszenves politikusok közé sem: a választók mindössze 11 százaléka szeretné, ha több olyan ember lenne a környezetében, mint Gyurcsány, és ugyanezt húsz százalék említette Orbán Viktorról.

A teljes elemzést letöltheti innen.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo