Mi még támogatjuk

A tavaszi Standard Eurobarométer felmérés szerint a polgárok körében nőtt az EU-tagság támogatottsága és javult az EU megítélése. A bővítést azonban kevésbé támogatja a közvélemény.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Margot Wallström, az Európai Bizottság alelnöke és az intézményi kapcsolatokért és kommunikációs stratégiáért felelős biztos következőképpen nyilatkozott a felmérésről: "az Európai Unió csak úgy nyerheti vissza polgárai bizalmát, ha eredményeket mutat fel a biztonság területén, jobb lehetőségeket teremt a munkaerőpiacon, valamint biztosítja az életminőség javulását. A finn elnökség alatt e kérdésekre kell összpontosítanunk. A polgárok azt is elvárják, hogy az Unió vezetői jobban vázolják fel a bővítés előnyeit."

Az Európai Unió általános megítélésére vonatkozó három legfontosabb mutató egyértelműen a közvélemény hozzáállásának javulását mutatja. A legutóbbi, 2005 őszén végzett felméréshez képest az EU-tagság támogatottsága 5 százalékponttal (50 százalékról 55 százalékra), az EU megítélése 6 százalékponttal (44 százalékról 50 százalékra) és a tagság előnyeinek értékelése 2 százalékponttal (52 százalékról 54 százalékra) növekedett. Ezzel párhuzamosan csökkent az említett három mutatóval - különösen az EU megítélésével (20 százalékról 15 százalékra) - kapcsolatos negatív vélemények száma.

A Standard Eurobarométer
felmérést a TNS Opinion & Social végezte el személyes interjúk formájában. 2006. március 27-e és május 1-je között összesen 29 220 főt kérdeztek meg.
Az európai polgárok továbbra is a munkanélküliség miatt aggódnak leginkább (49%, 2005 őszéhez képest +5%), amit a bűnözés követ (24% - nem történt változás), a harmadik helyen pedig jelenleg a gazdasági helyzet áll (23%, -3%). A negyedik helyet elfoglaló egészségügyi ellátási rendszer az európaiak 18 százaléka  számára (+3%) ad okot aggodalomra.

Az EU-alkotmány elképzelésének támogatottsága némileg csökkent a legutóbbi, 2005 őszén végzett felmérés óta (61%, -2%), elérve a 2005 tavaszán mért szintet. A polgárok 22 százaléka ellenzi az európai alkotmány elképzelését és 17 százalékuk nem foglalt állást. Franciaország a pozitív vélemények 62 százalékával valamivel az EU-átlag fölött van, Hollandia pedig 59 százalékkal éppenhogy alatta.

A közvélemény egyre kevésbé támogatja a további bővítést. Míg a polgárok 45 százaléka támogatja a bővítést (41% az EU-15-ben és 66% az új tagállamokban), 42 százalékuk ellenzi azt. 2005 őszén ez az adat 49%, illetve 39% volt. Meg kell jegyezni, hogy Törökországban a további bővítést támogató válaszok száma 7 százalékkal csökkent, és most 45 százalékot tesz ki.

Az európaiak meglehetősen elégedettek a demokrácia működésével az Európai Unióban. Az elégedettségi arány eléri az 50 százalékot (48% az EU-15-ben és 59% az új tagállamokban, +1% a legutóbbi felméréshez képest), míg az elégedetlenség aránya 34 százalékot (-1%) tesz ki. Az elmúlt tíz évben erre a kérdésre most született a legtöbb pozitív válasz. Akkor is, ha az EU polgárainak 36 százaléka  (+2%) egyetért az állítással, hogy  "az én szavam számít az Európai Unióban", 54 százalékuk továbbra sem osztja e véleményt, bár ez az adat 2005 ősze óta 5 százalékkal csökkent.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo