A kereskedelmi és iparkamarák tagvállalataitól egyre nagyobb számban érkeznek olyan jelzések, amelyek az EU-ba történő exporthoz kapcsolódó áfa-elszámolás bürokratikus voltára, a visszafizetés hatóság részéről lassítására hívták fel a figyelmet. Ez az oka annak, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tiltakozik a pénzügyminisztériumi magatartás ellen, s erről közleményben értesítette az Extraprofitot is. A vállalkozók tapasztalatait megerősíti a Pénzügyminisztérium 2004. október 19-én közzétett sajtóközleménye, mely szerint az október 20-án esedékes általános forgalmi adó bevallásokat az APEH - mind a közösségen belüli importálóknál, mind az exportálóknál - fokozottabban ellenőrzi. A közlemény alapján egyértelmű, hogy az érintett vállalkozások ez évben már nem juthatnak hozzá a nekik visszajáró áfához. Becslések szerint az intézkedés mintegy 100 milliárd forint finanszírozási hiányt okoz a vállalkozások számára, amelynek fedezetét sokan a késedelmi kamat ellenére sem lesznek képesek előteremteni.
Az intézkedés káros következményei a gazdaság egészét érintik, külkereskedelmi mérlegre gyakorolt hatása - figyelemmel a szokatlanul erős forint árfolyamra - kiszámíthatatlanok. A többségében alulfinanszírozással küzdő magyar vállalkozások versenyhelyzete várhatóan tovább romlik, emellett számolni kell a befektetők elbizonytalanodásával is.
Az MKIK tiltakozik az olyan eljárás ellen, amely a költségvetés hiányát a vállalkozások hátrányára kívánja befoltozni. A vállalkozói szféra a hiány "kozmetikázása" helyett, elsősorban kiszámítható üzleti környezetet, működési feltételei racionalizálását várja el a kormányzattól.
Az MKIK a vállalkozások várható finanszírozási gondjainak enyhítésére sürgős, áthidaló intézkedéseket tart szükségesnek, amelyek kidolgozása a kormány és a gazdaság szereplőinek szoros együttműködését igényli.