Horst Seehofer, a szociáldemokraták bevonásával működő kormánykoalícióban részt vevő bajor CSU elnöke, alkancellár és belügyminiszter, lemondással fenyegetőzött, ha nem rendelik el, hogy fordítsák vissza a bajor határról a más uniós országban már regisztrált menedékkérőket.
Merkel nem volt hajlandó így bevetni a határőrséget és európai megoldást szorgalmaz, amelynél az érintett országok mindenhonnan és önként visszafogadják a náluk már nyilvántartott személyeket.
A Merkel CDU-ja és a CSU közötti heves vita már azzal fenyegetett, hogy Seehofer lemondásával széthullik a kormány és vagy új koalíció lehet, vagy ismét választásokat kell kiírni.Bajorországban októberben helyi, tartományi választások lesznek és a CSU attól fél, elveszti hagyományos többségét, mert egyre több választójuk szavazhat a menekültáradat miatt megerősődő új politikai erőre, szélsőjobboldali AfD-re.
A CSU feltehetően azért engedett, mert ha magatartása a kormány bukásához vezet, még több szavazót veszíthetett volna. Horst Seehofer helyzetét kemény magatartása, majd visszavonulása tovább gyengítette, politikai pályája feltehetően belátható időn belül véget ér.
A küzdelem ugyancsak ártott Angela Merkelnek, akinek európai megoldását, hogy tartsák nyitva az Unió belső határait, sem az olaszok, sem a V!-országok nem támogatják. A német és a világsajtó egyaránt arról ír: megkezdődött kancellárságának záró szakasza.
A bizonytalan német belpolitikai helyzet negatívan hat ki mind az európai, mind a világgazdaságra, befolyásolhatja a magyar-német gazdasági kapcsolatokat is.