A megbeszélés során sikerült több kényes ügy végére is pontot tenni, így az Európai Parlament képviselői helyeiről, illetve az úgynevezett Ioanninai kompromisszum egyhangúságon alapuló védhetőségét - írja a Jogi Fórum.
A blokkolási képesség erősítését célzó Ioannina-formula lényegéről, használatának feltételeiről egyfelől a reformszerződésen kívüli tanácsi határozatot fogadnak majd el, másfelől immár a szerződéshez csatolva külön jegyzőkönyvben rögzítik, hogy ez a konkrét határozat csakis egyhangú szavazással módosítható.
Ezzel sikerült megteremteni a kecske és a káposzta klasszikus esetének mintapéldáját, amennyiben a formula maga nem került be a reformszerződés főszövegébe, ám a lényegéről és használatáról intézkedő nyilatkozat státuszáról úgy intézkedik a szerződéshez csatolt jegyzőkönyv, hogy annak révén - módosíthatóság szempontjából - ugyanolyan (lengyel beleegyezéstől is függő) kötött helyzetbe kerül a formula egésze, mintha a szerződés már eleve rá is kiterjedne.
Az olaszok megkapták
Egy ideig fennállt annak a veszélye, hogy az olaszok miatt dúló parlamenti helyosztó vita szélesebb körben elterjed, főleg miután felmerült, hogy akár öt hellyel is növelhetnék az EP-képviselők összlétszámát. Olyannyira, hogy maga a lengyel államfő is szóvá tette: amennyiben elkezdenek új parlamenti helyeket osztani, ez kinyithatja a Pandora szelencéjét, és egyre több ország állhatna elő "korrekciós" igényekkel, beleértve nagy valószínűséggel Lengyelországot is.
A megoldást abban találták meg, hogy a jövőben az EP elnöke nem fog beleszámítani a 750 fős testület szavazó joggal rendelkező létszámába - miként az elnöki funkciót ellátó honatya mandátuma idején valóban nem szavazhat -, és az ily módon felszabaduló egy hely Olaszországnak jut majd, aminek köszönhetően Nagy-Britanniával azonos szintre (73 főre) hozva fel az olasz honatyák létszámát.