A tíz új tagország 2004. május 1-jei csatlakozásakor a legtöbb régi EU-tagállam bejelentette, hogy hét évig korlátozni fogja az új tagok polgárainak munkavállalását. A munkavállalási lehetőség elzárása Csehországot, Észtországot, Lengyelországot, Litvániát, Magyarországot, Szlovákiát és Szlovéniát érintette, a ciprusi és máltai polgárok szabadon közlekedhettek az EU-s álláspiacon.
Finnország és Portugália februárban jelezte, hogy május 1-től liberalizálja munkaerőpiacát, és most csatlakozott hozzá Spanyolország is. Hivatalos formában ezt José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnök jelentette be, miután tárgyalt a lengyel kormányfővel, Kazimierz Marcinkiewicz-csel. A spanyolországi munkaerőhiány enyhítésére a kormány már tavaly úgy határozott, hogy tartózkodási engedélyt ad csaknem 800 ezer illegális bevándorlónak, miáltal azok törvényesen vállalhatnak munkát.
Fokozatos nyitást ígér Franciaország is, a korlátozásokat egyelőre csak azokban a szegmensekben oldják fel, ahol a legnehezebb munkerőt találni.
A magyar polgárok számára talán a legkedvezőtlenebb, hogy a régi tagállamok közül Ausztria és Németország kitart az új tagok munkavállalóinak távoltartása mellett. Év elején a német vezetés bejelentette a 2004-ben csatlakozott EU-polgárok szabad munkavállalási jogának korlátozását további három évre. 2009-ben Németország még újabb két évre kiterjesztheti a megszorítást, a hivatalos magyarázat szerint ez "nem a munkaerőpiac elzárását, hanem a munkapiacra való bejutás arányok között tartását" jelenti.