1. Jogilag rendezetten
A táborok keresésének kezdetén már fontos, hogy csak olyan tábort keressünk a gyermekünknek, amely jogilag rendezetten működik. Az ilyen táborok egyrészt minőséget is képviselnek, másrészt felelősséget is vállalnak, legyen szó akár a programokról, akár a gyermekek testi épségéről. Az „alkalom szülte vagy a szomszéd által szervezett táborok” esetén egyik sincs garantálva, és a számonkérés is nehézkes.
2. PÉK-állandó
A megfelelő tábor kiválasztásához nyújt segítséget az úgynevezett PÉK-állandó. A vakációs üdülés választásakor kiemelt figyelmet fordítsunk a tábor programjára és a pedagógiára (hány felügyelő vigyáz a gyerekekre, nekik milyen a végzettségük) (P), fontos, hogy érték és ne kizárólag ár alapján döntsünk, ami sok élményt (É) biztosít gyermekünk számára. Mindemellett lényeg, hogy csemeténk korának megfelelő tábort válasszunk, és amennyire lehet a választáskor a döntést közösen (K) hozzuk meg!
3. Kössünk megállapodást!
„Mindenképpen fontos, hogy valamilyen szerződést írjon alá mindkét fél , a szülő és a táborszervező – állítja Tóth Béla, a Taborfigyelo.hu vezetője. – A megállapodásban rögzíteni kell a tábor programját vagy annak legalább egy vázát, ahogy B tervre is szükség van rossz idő esetére.”
4. Első az egészség
Érdemes megtudni, hogy van-e tábororvos a választott táborban, vagy hétvégén is hívható háziorvosi ügyelet, akik tudnak segíteni, ha bármire szükség van. Kötelező minden, a gyermek által szedett állandó gyógyszerről tájékoztatni a táborszervezőt, még ha a gyermek azt otthon egyedül veszi is be. A táborokban a megváltozott környezet és a sok élmény hatására ez kimehet a táborozó fejéből, így szükséges a táborvezetői kontroll.
5. Ha elengedjük, engedjük is el
Néha a szülőnek nehezebb a tábori időre való elszakadás, mint a gyermeknek. Ekkor fordul elő, hogy túl gyakran hívjuk fel csemeténket, üzeneteket küldünk, így nem hagyjuk igazán kiélvezni a táborozás adta lehetőségeket, sőt honvágyat is kelthetünk benne. Ha gyakori visszajelzés szükséges, inkább a táborvezetőt érdemes keresni, a gyermeket pedig kétnaponta felhívni.