Magyar-román, magyar-szerb

Az INTERREG Magyarország-Románia és Magyarország-Szerbia és Montenegró Határ menti Együttműködési Program fő célja a határon átnyúló gazdasági és szociális kapcsolatok fejlesztése. A program első pályázati körében 57 projekt jut támogatáshoz a két határrégióban. A nyertes projektek a megvalósítás kereteiről, lehetőségeiről és feltételeiről kapnak tájékoztatást Gyulán, a Polgármesteri Hivatal Dísztermében.

Magyarország uniós csatlakozásával a Phare határon átnyúló együttműködéseket támogató programokat az INTERREG Közösségi Kezdeményezési programok váltják fel. Az INTERREG kezdeményezéseket - szemben a regionális és egyéb strukturális programokkal - az Európai Bizottság javasolja a tagállamoknak, mint az egész európai térség fejlesztése és kohéziója szempontjából alapvetően fontos együttműködési területeket.

Magyarország 2004 és 2006 között négy INTERREG IIIA típusú programban érdekelt:

  • Szlovénia-Magyarország-Horvátország Szomszédsági Program
  • Ausztria-Magyarország Interreg IIIA Közösségi Kezdeményezési Program
  • Magyarország-Románia és Magyarország-Szerbia és Montenegró Határmenti Együttműködési Program
  • Magyarország-Szlovákia-Ukrajna Szomszédsági Program

Az INTERREG IIIA határ menti együttműködés keretében két, illetve három ország határ menti területei vesznek részt. A programok átfogó célja a határon átnyúló gazdasági és szociális kapcsolatok fejlesztése. Fő területei: helyi gazdaságfejlesztési kapcsolatok, emberierőforrás-fejlesztés (K+F, kultúra, egészségügy, oktatás), környezetvédelem, megújuló energia, közlekedési, információs és vízügyi együttműködés, jogi és közigazgatási együttműködés.

Infrastruktúra, kkv

A Magyarország-Románia és Magyarország-Szerbia és Montenegró Határ menti Együttműködési Program átfogó megközelítést javasol a határon átnyúló együttműködési struktúrák kialakítására olyan területeken, mint

  • a határátkelők, valamint a határ menti térség különféle közlekedési infrastruktúráinak fizikai fejlesztése, illetve olyan létesítmények felépítése vagy fejlesztése, amelyek célja a vízbázis és a vízrendszer közös védelme és a közös árvízmegelőzési tevékenység, valamint
  • a térség kis- és középvállalkozói számára hozzáférhető minőségi üzleti infrastruktúra és az üzleti szolgáltatások fejlesztése, illetve a cégek, intézmények és helyi közösségek konkrét, mindennapi együttműködésének elősegítése; a K+F és az emberi erőforrás-fejlesztés területén történő együttműködés elősegítése.

A magyar-román és a magyar-szerb határ menti térségekre háromoldalúan kidolgozott Határon Átnyúló Együttműködési Program finanszírozását a magyar oldalon az INTERREG IIIA, a román oldalon a PHARE CBC és Szerbia és Montenegróban a CARDS program (CARDS Szomszédsági Program) biztosítja.

A 2004-2006 közötti programperiódusban Magyarország számára 7,4 milliárd forint fejlesztési forrás áll rendelkezésre. Ebből az első pályázati felhívásban 2005. február 16-án meghirdetett, hazánkban felhasználható támogatási keret 4 milliárd forint: 2,75 milliárd forint a Magyarország-Románia INTERREG/Phare CBC programrészre és 1,25 milliárd forint a Magyarország-Szerbia és Montenegró Szomszédsági Program programrészre.

Jó pályázatok

Az első pályázati körben összesen 403 pályázat érkezett, összesen 24,24 milliárd forint  összegű támogatási igényt nyújtottak be a pályázók. A nagyszámú és jó minőségű pályázatokra, továbbá a strukturális alapok időkorlátaira tekintettel már az első pályázati körben lehetővé vált a program kereteinek nagyobb mértékű lekötése: a Közös Kormányzó Bizottság döntése szerint az eredetileg tervezett 50% helyett a rendelkezésre álló keret mintegy háromnegyede leköthető az első pályázati körben. Ez mintegy 6 milliárd forintnyi támogatási keretet jelent, melyből több mint 4,1 milliárd forintot a Magyarország-Románia programrészre és mintegy 1,9 milliárd forintot a Magyarország-Szerbia és Montenegró Szomszédsági Programra allokáltak.

A támogatásban részesülő 57 projekt - ebből 44 a magyar-román és 13 projekt a magyar-szerb programban - szerződéskötése folyamatosan zajlik.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo