Magyarország uniós csatlakozásával a Phare határon átnyúló együttműködéseket támogató programokat az INTERREG Közösségi Kezdeményezési programok váltják fel. Az INTERREG kezdeményezéseket - szemben a regionális és egyéb strukturális programokkal - az Európai Bizottság javasolja a tagállamoknak, mint az egész európai térség fejlesztése és kohéziója szempontjából alapvetően fontos együttműködési területeket.
Magyarország 2004 és 2006 között négy INTERREG IIIA típusú programban érdekelt:
- Szlovénia-Magyarország-Horvátország Szomszédsági Program
- Ausztria-Magyarország Interreg IIIA Közösségi Kezdeményezési Program
- Magyarország-Románia és Magyarország-Szerbia és Montenegró Határmenti Együttműködési Program
- Magyarország-Szlovákia-Ukrajna Szomszédsági Program
Az INTERREG IIIA határ menti együttműködés keretében két, illetve három ország határ menti területei vesznek részt. A programok átfogó célja a határon átnyúló gazdasági és szociális kapcsolatok fejlesztése. Fő területei: helyi gazdaságfejlesztési kapcsolatok, emberierőforrás-fejlesztés (K+F, kultúra, egészségügy, oktatás), környezetvédelem, megújuló energia, közlekedési, információs és vízügyi együttműködés, jogi és közigazgatási együttműködés.
Infrastruktúra, kkv
A Magyarország-Románia és Magyarország-Szerbia és Montenegró Határ menti Együttműködési Program átfogó megközelítést javasol a határon átnyúló együttműködési struktúrák kialakítására olyan területeken, mint
- a határátkelők, valamint a határ menti térség különféle közlekedési infrastruktúráinak fizikai fejlesztése, illetve olyan létesítmények felépítése vagy fejlesztése, amelyek célja a vízbázis és a vízrendszer közös védelme és a közös árvízmegelőzési tevékenység, valamint
- a térség kis- és középvállalkozói számára hozzáférhető minőségi üzleti infrastruktúra és az üzleti szolgáltatások fejlesztése, illetve a cégek, intézmények és helyi közösségek konkrét, mindennapi együttműködésének elősegítése; a K+F és az emberi erőforrás-fejlesztés területén történő együttműködés elősegítése.
A magyar-román és a magyar-szerb határ menti térségekre háromoldalúan kidolgozott Határon Átnyúló Együttműködési Program finanszírozását a magyar oldalon az INTERREG IIIA, a román oldalon a PHARE CBC és Szerbia és Montenegróban a CARDS program (CARDS Szomszédsági Program) biztosítja.
A 2004-2006 közötti programperiódusban Magyarország számára 7,4 milliárd forint fejlesztési forrás áll rendelkezésre. Ebből az első pályázati felhívásban 2005. február 16-án meghirdetett, hazánkban felhasználható támogatási keret 4 milliárd forint: 2,75 milliárd forint a Magyarország-Románia INTERREG/Phare CBC programrészre és 1,25 milliárd forint a Magyarország-Szerbia és Montenegró Szomszédsági Program programrészre.
Jó pályázatok
Az első pályázati körben összesen 403 pályázat érkezett, összesen 24,24 milliárd forint összegű támogatási igényt nyújtottak be a pályázók. A nagyszámú és jó minőségű pályázatokra, továbbá a strukturális alapok időkorlátaira tekintettel már az első pályázati körben lehetővé vált a program kereteinek nagyobb mértékű lekötése: a Közös Kormányzó Bizottság döntése szerint az eredetileg tervezett 50% helyett a rendelkezésre álló keret mintegy háromnegyede leköthető az első pályázati körben. Ez mintegy 6 milliárd forintnyi támogatási keretet jelent, melyből több mint 4,1 milliárd forintot a Magyarország-Románia programrészre és mintegy 1,9 milliárd forintot a Magyarország-Szerbia és Montenegró Szomszédsági Programra allokáltak.
A támogatásban részesülő 57 projekt - ebből 44 a magyar-román és 13 projekt a magyar-szerb programban - szerződéskötése folyamatosan zajlik.