Az ENSZ közgyűlése 1992-ben a szegénység elleni küzdelem világnapjává nyilvánította október 17-ét. A világnap jelentősége, hogy ráirányítja a figyelmet a szegények problémájára; Magyarországon a gyermekek, az idősek, az alacsony iskolázottságúak, a kistelepüléseken élők, a romák, a betegek és a fogyatékossággal élők a szegénység szempontjából legveszélyeztetettebb csoportok - tájékoztatott az eseménnyel kapcsolatban a Szociális és Munkaügyi Minisztérium.
A rendszerváltás óta eltelt 16 évben kialakult egy kiterjedt szolgáltatási struktúra, melynek eredményeképpen 105 ezer ember jut napi egyszeri meleg ételhez, 44 ezer főt látnak el házi segítségnyújtás, 16 ezer főt pedig jelzőrendszeres házi segítségnyújtás keretében otthonukban. Közel százezer kistelepülésen, tanyavilágban élőt látnak el a falu- és tanyagondnokok (melyből összesen 922 szolgálat működik ma az országban). A családsegítő szolgálatok az utóbbi évben 315 ezer új ügyfelet regisztráltak, a támogató szolgálatok pedig 13 ezer fogyatékos embernek nyújtanak lehetőséget a számukra fontos szolgáltatások hozzáféréséhez. (A hátrányos helyzetűeken a Demján Sándor Alapítvány is próbál segíteni)
A pszichiátriai betegek és szenvedélybetegek közösségi ellátását 3.600 fő veszi igénybe. Az utcai szociális gondozószolgálatok 4 ezer utcán élő hajléktalan embert látnak el, 48 ezer ember veszi igénybe a nappali ellátásokat, közel 7.300 férőhely áll rendelkezésre a hajléktalan emberek bentlakásos intézményeiben; 6.900 férőhelyen pszichiátriai betegeket, 14 ezer férőhelyen fogyatékos embereket látnak el, 43 ezer férőhelyen működik idős emberek számára bentlakást nyújtó intézmény. A bentlakásos intézményben élők közül közel 9 ezer embernek van lehetősége részt venni foglalkoztatási programokban. A szociális és gyermekjóléti szakágazatban ma összesen 77 ezer alkalmazott dolgozik. (Egy korábbi felmérés kimutatta, hogy száz magyarból 58 tartozik a szegény kategóriába)
A gyermekek nyári étkeztetésére a korábbi években is külön forrást biztosított a kormányzat, így 2006-ban is jelentős összeggel, 1,2 milliárd forinttal támogatták 2477 településen mintegy százezer gyermek nyári étkeztetését. A tájékoztatás szerint folyamatban van a nyári gyermekétkeztetés rendszerszerű működésének jogszabályi kidolgozása is annak érdekében, hogy az ellátás ne egyszeri, ad hoc döntések mentén szerveződjön.
Ide tartozik, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatás 2006. január 1-jével beépült a magasabb összegű családi pótlékba. Helyébe új ellátás, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény lépett, amelyhez számos természetbeni támogatás járul az egyes jogszabályok alapján.
Az önkormányzatok július hónapban 394 ezer 212 fő számára majd kétmilliárd forint pénzbeli támogatást fizettek ki a rászorulóknak.