Líbiában a lázadóknak már van kormánya

Mahmúd Dzsebrílt bízta meg szerdán egy ideiglenes kormány megalakításával, miniszterek kinevezésével a líbiai lázadók által alakított nemzeti tanács, amely a Moammer Kadhafi rendszere elleni lázadás kitörése óta ellenőrzi a keleti országrészt. Dzsebríl 1952-ben született Líbiában. Egyetemi tanulmányait Kairóban végezte, közgazdasági és politológiai diplomát szerzett 1975-ben. Az Egyesült Államokban stratégiai tervezésből és döntéshozatalból doktorált, s előadásokat tartott és számos könyvet írt e témáról. 2009-ben elfogadott egy kormányzati megbízást, de később kiábrándult Líbia konzervatív vezetéséből.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Március 5-én kinevezték a lázadók alakította Líbiai Nemzeti Tanács válságbizottságának élére, hozzá kerültek a katonai és külügyek. Ő áll azoknak az erőfeszítéseknek az élén, hogy rávegyék a külföldi hatalmakat a tanács elismerésére legitim kormányként.

Szerdán a kormányerők már a nyugat-líbiai Miszráta legfontosabb kórházának környékén lövöldöznek, miközben a koalíciós csapatok harci repülőgépei katonai és polgári célpontokat támadtak a líbiai fővárosban, Tripoliban. "A kormányerők harckocsijai közelednek a miszrátai kórházhoz, és ágyúzzák a környéket" - mondta a felkelők által irányított város kórházának egyik orvosa a Reuters brit hírügynökségnek.

Eközben este Tripoli keleti részén nyolc robbanást lehetett hallani, és füstoszlopok szálltak fel az égbe - jelentették szemtanúk a Reutersnak. Ugyancsak robbanást történt egy Tripolitól 32 kilométerre keletre található katonai bázisnál is. A bázis már szombaton is célpontja volt a koalíciós erők első támadásainak.

Kadhafinak nincs már légiereje
Harcképtelenné vált a líbiai légierő, a szövetségesek megsemmisítették, így most már szabadon repülhetnek az észak-afrikai ország egész légterében és intézhetnek támadást szárazföldi csapatok ellen bárhol, ahol azok az ártatlan polgári lakosságot fenyegetik - közölte egy magas rangú brit parancsnok szerdán. "Most kitartó, engesztelhetetlen nyomást gyakorlunk a líbiai fegyveres erőkre - mondta a kiadott közlemény szerint Greg Bagwell helyettes légimarsall egy délolasz légibázison, ahol a brit vadászgépek állomásoznak. - Légierejük már nem létezik harcoló erőként, integrált légvédelmi rendszerük, parancsnoki és irányító hálózataik súlyosan meggyengültek, olyannyira, hogy csaknem teljes szabadon tevékenykedhetünk az egész líbiai légtérben." A Bagwell által a BBC-vel közölt adatok szerint a szövetségesek az elmúlt napok folyamán 300 légi bevetést hajtottak végre Líbia fölött, és 162 Tomahawk robotrepülőgépet indítottak kijelölt célpontokra. A brit parancsnok szólt arról is, hogy "bizonyos változásokra" számít a szövetséges erők parancsnoki struktúrájában, de hozzátette, hogy a hadművelet zökkenőmentesen folytatódik majd.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo