Társadalmi vitára bocsátotta Az új Magyarország programját a kormány. A 2007 és 2013 közötti időszakra szóló, mintegy 6 ezer 650 milliárd forintos európai uniós fejlesztési forrás felhasználásának céljairól szóló dokumentum letölthető a Nemzeti Fejlesztési Hivatal honlapján.
Egy főre számítva 319 euró, vagyis nagyjából 80 ezer forint fejlesztési, felzárkóztatási támogatás jut évről évre, hét éven át, minden magyar állampolgárnak az Európai Unió költségvetéséből. Az elkövetkező hétéves időszakban évente fordíthatunk annyi uniós forrást az ország versenyképessé tételére és az elmaradott térségek felzárkóztatására, mint 2000 és 2006 között összesen. E források felhasználásának stratégiai terve a Nemzeti Fejlesztési Hivatal koordinációjával elkészített dokumentum, Az új Magyarország programja.
Versenyképes gazdaság, megújuló társadalom, élhető környezet és területi kohézió - a jövő Magyarországának négy pillére, Az új Magyarország programjának négy legfontosabb középtávú célja. Olyan célok ezek, amelyeket hosszas elemző és tervező munka, valamint az Országos Fejlesztéspolitikai Koncepció (OFK) társadalmi vitájának eredményei formáltak. A program részeként, 5 irányító hatóság operatív programjain, valamint számos központi, kiemelt programon keresztül valósulnak meg mindazok a fejlesztések és beruházások, amelyek hozzájárulnak a gazdasági növekedés és a bővülő foglalkoztatás európai uniós közösségi szintű céljainak megvalósításához.
Az új Magyarország programjának kiemelt elemét alkotják a régiók saját operatív programjai: a 2007-től kezdődő, hétéves költségvetési időszakban a hét statisztikai régió önállóan dönthet majd az uniós források egynegyedének - az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alapjából érkező források felének - felhasználásáról. Az ehhez szükséges terveket a régiók maguk készítik el, és a régiók feladata lesz a pályáztatás is. A versenyképes Magyarország megteremtésében pedig fontos szerepe lesz a fejlesztési központoknak: a főváros mellett Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs, Győr, valamint - egymással karöltve - Székesfehérvár és Veszprém a meglévő egyetemi, kutatási, gazdasági, infrastrukturális és logisztikai adottságaira építve európai szinten is meghatározó feladatot kap egy-egy kiemelt ágazat versenyképes fejlesztésében.
Az új Magyarország programjának társadalmi egyeztetéséhez - az Országos Fejlesztéspolitikai Koncepcióhoz hasonlóan - egy elektronikus kérdőívet fejlesztett ki a Nemzeti Fejlesztési Hivatal. A kérdőív és a hozzá tartozó szoftver - akárcsak maga a dokumentum - a hivatal honlapjáról, a www.nfh.hu internetes címről tölthető le.