"Laza és rugalmas lesz"

A Bizottság egy Európai Technológiai Intézet (ETI) felállítását javasolja az Európai Tanácsnak, amely a felsőoktatási, a kutatási és az innovációs kiválóság új igazodási pontja lehetne.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Tanácsnak benyújtott és ma elfogadott közleményben a Bizottság meghatározta az ETI létrehozására vonatkozó - és eredetileg 2005-ben, a növekedést és a munkahelyteremtést célzó lisszaboni stratégia félidős felülvizsgálata során megfogalmazott - javaslat fő pontjait, amely javaslatot most az állam- és kormányfők vizsgálnak meg. A Bizottság munkájának alapjául egy több mint 700 észrevétel mellett zajló széleskörű nyilvános konzultáció eredményei szolgáltak.

"A kiválósághoz igazodási pontokra van szükség: ezért Európának stabil Európai Technológiai Intézetre van szüksége, amely összefogja a legnagyszerűbb elméket és vállalatokat, és Európa-szerte hirdeti az eredményeket." - mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. "Az ETI laza szerkezetű és rugalmas szervezet lesz." - hangsúlyozta Barroso elnök. "Az intézet diplomások és doktoranduszok számára nyújtana képzést, kutatásoknak adna otthont, emellett pedig a stratégiai, a tudományos és az innováció-menedzsment terén az innováció tevékeny fóruma is lenne."

"Ha Európa meg akarja őrizni versenyképességét, akkor szorosabbra kell fűznünk az oktatás, a kutatás és az innováció közötti kapcsolat szálait." - mondta Ján Figel, az Európai Bizottság oktatásért, képzésért, kultúráért és többnyelvűségért felelős biztosa. "Mindannyian tudjuk, hogy Európában ez a kapcsolat nem optimális. Európa rendszeresen alulteljesít abban, hogy a kutatás-fejlesztés terén elért eredményeket a kereskedelmi lehetőségekben, innovációkban illetve munkahelyteremtésben kamatoztassa.

Az ETI szerkezete két szintből áll: egy irányító testület, amelyet egy kis létszámú adminisztratív csoport támogat (ez lesz az ETI központi egysége); illetve egész Európát képviselő tudásalapú közösségek csoportja, amelyek a tudományágak közötti stratégiai területeken fejtik ki tevékenységüket. Az ETI-t várhatóan több forrásból - EU, a tagállamok és az üzleti világ - finanszírozzák.

#page#

Az ETI célja, hogy összegyűjtse a világ legkiválóbb és legtehetségesebb hallgatóit, kutatóit és szakembereit, akik a vezető vállalatokkal közösen vesznek részt a tudás és a kutatások fejlesztésében és kiaknázásában, s ezáltal hozzájárulnak a kutatással és innováció-menedzsmenttel kapcsolatos általános készségek tökéletesedéséhez. Az egyetemekről, kutatóközpontokból és vállalatoktól érkező munkacsoportok befogadásával az intézet helyzeti előnybe kerül a hagyományosan szervezett egyetemekkel vagy hálózatokkal szemben. Emellett az új ETI modell reform szempontjából is ösztönzőleg hat, hiszen a már meglévő intézményekben változásokat indíthat el.

Az ETI ilyen jellegű szerveződése a magántőke számára is vonzó célpont lehet. Következésképpen az ETI azáltal, hogy kapcsolatot teremt az oktatás és a kutatás között, új integrált partnerséget kínál a magánszektor számára, új lehetőségeket nyit meg a kutatás üzleti alapokra helyezése terén, és szorosabbra fűzi a magán és az állami szféra közötti szálakat.

A széleskörű nyilvános konzultáció, és a megkérdezett szakemberektől beérkezett 700-nál is több észrevétel, valamint a számtalan állásfoglalás megvizsgálása után a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az EU-nak jobban kell összpontosítania a kutatás és a felsőoktatás humán, pénzügyi és fizikai erőforrásaira. Ez nem egy meghatározott helyen működő új egyetem felállítását, hanem egy több helyszínen működő jogi személy létrehozását jelenti, amely különböző stratégiai fontosságú területeken Európa-szerte összefogja a legkiemelkedőbb műhelyeket és egyetemi karokat.

A Bizottság felkéri az Európai Tanácsot arra, hogy vizsgálja meg az általa ma közzétett közlemény tartalmát, és ismerje el e kezdeményezés jelentőségét. A Bizottság 2006 végéig hivatalos javaslatot terjeszt elő.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo