Kovács László adóügyi biztos az uniós külügyminisztereknek hétfőn fogja felvázolni a közös adóalapra vonatkozó terveit, melynek egyik legfőbb célja a különböző adórendszerekből adódó ügyintézés egyszerűsítése és a költségek csökkentése.
A Financial Timesnak adott interjújában a biztos abbéli reményének adott hangot, hogy a jogszabályi javaslat már 2008 elején készen lesz, és - amennyiben a tagállamok áldásukat adják - az új rendelkezés 2011-ben életbe léphet.
Németország, amely januárban veszi át a finnektől a soros elnöki teendőket, az elképzelés egyik legnagyobb támogatója, és ígéretet tett arra is, hogy a következő félév alatt lendületet ad az ügynek. Ugyanakkor a tagállamok némelyike, így Nagy-Britannia és Írország, vélhetően felmentést kér az új rendszer alól, azzal az indokkal, hogy a rendelkezés a nemzeti adószuverenitásba ütközik.
Megint mások, így Észtország és Szlovákia, szintén a kimaradás mellett dönthetnek, ők ugyanis attól tartanak, hogy a közös uniós adóalap csak egy "trójai faló", s olyan majdani intézkedések bevezetését vetítheti előre, mint az egységes minimumáfa.
Kovács László szerint ugyanakkor a Bizottság továbbra sem tervezi az adóráták harmonizálását, egyúttal azon meggyőződésének adott hangot, hogy az új rendszer átláthatóbbá és hatékonyabbá teszi a tagállamok közti adóversenyt. A biztos hozzátette: a 25 tagállam közül eddig 18 lelkesedését fejezte ki, vagy óvatos támogatásáról biztosította a tervet, akárcsak a január elsején csatlakozó Bulgária és Románia.
Közös adóalap lesz?
Az európai vállalatok öt éven belül közös adóalapot használva végezhetik tevékenységüket szerte az Unióban - a Bizottság legalábbis ezt reméli.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó
Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.

Miközben a magyar elhárítás ukrán kémeket hajkurászik, újabb orosz kibertámadás érte Magyarországot
Vajon lesz-e következménye az orosz kibertámadásnak?

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke
Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns
Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát
A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.