Ma az MSZP szavazók negyven százaléka is támogatná a határon túli magyarok kettős állampolgárságát - nyilatkozta a Közbeszédnek Giró-Szász András, aki szerint a baloldali párt szavazói e tekintetben alig maradnak el a Jobbik szavazótáborától (ott 49 százalék támogatná az ügyet).
A kettős állampolgárság kérdéséről 2004. december 5-én tartott eredménytelen népszavazás Giró-Szász szerint egy „mesterségesen felizgatott társadalmi közegben jött létre, amikor két politikai erő egymásnak feszült". Úgy látja: a baloldali szavazók akkor elfogadták a baloldali kormány nemleges válasz melletti érveit. „Az elmúlt öt év, a kormánypárt hitelességének erodálódása, konkrétan az, hogy kiderült, miként manipulálták e kérdésben is a szavazóikat, nyilván komoly hatást gyakorolt a szocialista szavazókra" - érvelt a politikai elemző.
A Duna Televízió által rendelt kutatás egyik fontos kérdése volt: kell-e támogatnia a magyar törvényhozásnak valamilyen módon, hogy a magyar családok több gyermeket vállaljanak? A 64 százalékos igen válasz mellett Giró-Szász András felhívta a figyelmet arra is, hogy a Magyarország demográfiai problémáiból adódó egyes problémák és a kettős állampolgárság ügye összefüggenek. Az egyre rosszabb eltartó-eltartotti arányt például részben orvosolhatta volna a magyar állampolgárság megadása a határon túli magyaroknak; ezzel Magyarország nem az áttelepülésre, hanem inkább az itteni munkavállalásra ösztönözte volna a külhoni magyarokat, ez pedig javította volna a magyar társadalombiztosítás egyensúlyát.
Azt, hogy az arra esélyes párt kétharmadot szerezhessen a küszöbön álló választások után az Országgyűlésben, a műsorban elemzett felmérés válaszadóinak fele támogatná. A Közbeszéd megjegyzésére, hogy ennél a kérdésnél jóval egyenletesebben oszlik el az igenek és a nemek aránya, mint a többi esetben, Giró-Szász András úgy reagált: kétharmad nélkül is lehet sok mindent tenni, ötven százalékot meghaladó többséggel is jól el lehet kormányozni egy országot. Ám az is tény, hogy húsz évvel a rendszerváltás után, a gazdasági világválság után rövid idővel olyan kihívásokkal nézünk szembe, amelyek megválaszolására az 1990-ben az MDF-SZDSZ paktum által megteremtetett keret (többek között a kétharmados törvények köre - a szerk.) már nem elégséges. Szükség lenne rá, hogy ezen rugalmasan, ám a jogállam kereteit megtartva változtatni lehessen - mondta a szakértő.
A Közbeszéd felvetésére, hogy meglesz-e a Fidesz kétharmada a választások után, Giró-Szász András úgy válaszolt: megvannak a számszerű feltételei a kétharmad elnyerésének. Jelenleg a Fidesz támogatottsága a körüli, hogy ezeket a feltételeket a párt teljesíteni tudja, ám még valamivel több, mint két hét van hátra a választásokig.