További alkudozásra lesz szüksége Tony Blair brit miniszterelnöknek, miután a kelet-európai EU-tagokkal való tárgyalásain nem jutott előbbre az unió 2007-2013 közötti költségvetéséről. Blair javaslata egyáltalán nem kapott pozitív fogadtatást sem a balti, sem a visegrádi államok vezetőinek körében.
1,03 százalék
A belpolitikai helyzetére is figyelő Blair ugyanis továbbra is egy, a nyáron nem elfogadott luxemburgi javaslathoz képest kisebb, az összesített uniós GDP 1,03 százalékra rúgó 847 milliárd eurós büdzsé elfogadását ajánlotta partnereinek.
A baltiak és a visegrádiak viszont nem hajlandók leginkább a fejlesztési pénzeket csökkentő javaslat támogatására, hiszen az nagyjából 25 milliárd euróval csökkentené az alapokból nekik járó összeget (Baráth Etele miniszter szerint Magyarországnak 2 milliárd euróval, azaz 500 milliárd forinttal kevesebb jutna).Blair azzal próbálta (le)fegyverezni tárgyalópartnereit, hogy javaslata (és így az uniós büdzsé) nem elfogadása esetén az újonnan csatlakozottak egyharmadát sem kapnák a nekik járó forrásoknak, amire Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő azzal válaszolt, hogy akármilyen alkura a visegrádiak nem hajlandók, ráadásul azt "nem támogatjuk, hogy az új tagországok fizessék ki a régi uniós kompromisszumok árát". Gyurcsány ezzel arra utalt, hogy Blair javaslata érintetlenül hagyta a büdzsé majd felét kitevő agrártámogatásokat és a brit uniós visszatérítést is.
Gyurcsány ajánlata
#page#
Gyurcsány ajánlata
A hétvégén Londonba visszaérkezve Blair kissé engedékenyebbnek mutatkozott. Szóvivője útján bejelentette, hogy Nagy-Britannia hajlandó a neki járó visszatérítés 1,5 milliárdos csökkentésére (ma évi 5,5 milliárd euró) a kompromisszum érdekében. A Reuters értesülései szerint Blair még tovább menne: az eredeti javaslathoz képest "csak" 15 milliárd euróval csökkenne az újonnan csatlakozottak fejlesztési támogatása, míg a fejletlen nyugat-európai térségek támogatása is 5 milliárd euróval kevesebb lenne a 2007 és 2013 közötti időszakban.
A Daily Telegraphnak névtelenül nyilatkozó brit kormánytisztviselő szerint a britek nem adták fel a Közös Agrárpolitika reformját, csak az jóval nehezebb ügy lesz.
Vagyis most a franciák léphetnének...