Kockázati tőkével "vonzott" munkaerő

A kockázati és magántőke által finanszírozott cégekben foglalkoztatottak számának növekedése nyolcszorosa volt az EU 25 tagállamában mért növekedési ütemnek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unió, Svájc és Norvégia kockázati és magántőke által finanszírozott cégei 2000 és 2004 között egy millió új állást hoztak létre, ezen belül a kivásárlás útján finanszírozott cégekhez 420 ezer, a kockázati tőkével finanszírozott cégekhez 630 ezer munkahely teremtése kapcsolódik - derül ki abból a tanulmányból, amely a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) gondozásában jelent meg Magyarországon. Az EVCA (Európai Kockázati és Magántőke Egyesület) számára a Müncheni Műszaki Egyetemen készített elemzésből az is kiderül, hogy a kockázati és magántőkével finanszírozott kivásárlásoknak jelentős szerepe van az új munkahelyek teremtésében. A kockázati és magántőke által finanszírozott cégekben foglalkoztatottak száma ezen időszakban átlagosan évi 5,4 százalékkal nőtt. Ez nyolcszor nagyobb, mint az EU 25 tagállamában mért éves 0,7 százalékos növekedési ütem. Ezen cégek 2004-ben már közel 6 millió embert foglalkoztattak  - ami a 200 millió fős gazdaságilag aktív európai népesség 3 százalékának felel meg -, a 6 millió dolgozóból 5 millió fő a kivásárlás útján finanszírozott cégeknél található. A kivásárlás útján finanszírozott cégek közül a leggyorsabb létszámnövekedés a száz főnél kisebb vállalkozásoknál volt tapasztalható. E cégek évente átlagosan 7 százalékkal növelték létszámukat 1997 és 2004 között. Míg a kockázati tőkével finanszírozott cégek közül a legnagyobb létszámnövekedés a 20 főnél kisebb vállalkozásoknál jelentkezett, e cégek éves átlagban 70 százalékkal növelték létszámukat ugyanebben az időszakban.

A felmérésbe bekerült cégek évente átlagosan 3,4 millió eurót fordítottak K+F tevékenységre. Így az egy foglalkoztatottra jutó átlagos K+F ráfordítás 50,5 ezer  euró volt, tehát hatszor több mint az EU 25 tagállamában az 500 legnagyobb K+F ráfordítású cégnél, ahol az egy főre eső ráfordítás 8,5 ezer  euró volt. A kockázati tőkével finanszírozott társaságoknál 2004-ben minden harmadik munkavállaló K+F területén dolgozott, és 13 százalékuk Ph.D. vagy ennek megfelelő fokozattal rendelkezett.

Hasonló felmérés még nem készült Magyarországon, ezért a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület legutóbbi májusi elnökségi ülése döntött egy, a magyarországi kockázati tőke befektetések munkahelyteremtő hatásáról szóló felmérés elkészítéséről. Ennek adatait ez év őszén teszi közzé az MKME.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo