Franciaországban Macron elnök lefejezte a hírszerzést az ukrajnai fiaskó miatt. Az AFP francia hírügynökség szerint az alig hét hónapja kinevezett Eric Vidaud tábornokot, a francia katonai hírszerzés vezetőjét azonnali hatállyal eltávolították posztjáról, miután az oroszok Ukrajnával kapcsolatos szándékairól rossz elemzést készített a konfliktust megelőzően. Thierry Burkhard, a francia fegyveres erők vezérkari főnöke a Le Monde című napilapnak adott interjúban elismerte, hogy a franciák másképp ítélték meg egy orosz invázió lehetőségét Ukrajnában, mint az amerikaiak. "Az amerikaiak azt mondták, hogy az oroszok támadni fognak, igazuk lett. A mi szolgálataink úgy vélték, hogy Ukrajna meghódítása túl költséges lenne, és az oroszoknak más lehetőségeik is vannak Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megbuktatására." A teljes bizonytalanságot és információhiányt jól mutatja, hogy Magyarországon is hirtelen szinte mindenki Ukrajna szakértő lett és a legnagyobb magabiztossággal adják elő akár a legblődebb feltételezéseket. Mentségükre legyen mondva, Magyarországon kiválóan működik az orosz dezinformációs propaganda, miközben például Berlinben bezárták az orosz médiahálózatot. A New York Times elemzője szerint ugyanakkor Putyinnak teljesen más a célja, mint azt eddig sejtették.
Tegyük fel egy pillanatra, hogy Putyinnak soha nem állt szándékában egész Ukrajna meghódítása: kezdettől fogva igazi célpontjai Ukrajna keleti nyersanyagai voltak, amelyek többi között Európa második legnagyobb ismert földgázkészletét is tartalmazzák (Norvégia után).
Bret Stephens Pulitzer-díjas amerikai újságíró zseniális felvetése óta pedig mi történt? Láss csodát, az orosz csapatok pont azokra a területekre kezdtek el „nagylelkűen” visszavonulni, ahol Ukrajna nyersanyagkincsei találhatók. Hogy mekkora vagyonról van szó, arról csak egyetlen részletet érdemes felidézni. 2016 októberében a Naftohaz ukrán állami gázkonszern és 6 leányvállalata döntőbírósági eljárást kezdeményezett Oroszországgal szemben, amiben 2,6 milliárd dollár kártérítést követelt a Krím-félsziget 2014 tavaszán végrehajtott önkényes elcsatolása miatt elszenvedett veszteségeikért. Ezenkívül még további 28,3 milliárd dollárt követeltek az ukránok az orosz Gazpromtól különböző árképzési csalások miatt. Több mint 30 milliárd dolláros tét tehát összesen csak 2016-ban. A Naftohaz 2015-ös jelentése szerint a vállalatcsoport évi 2 milliárd köbméter földgáz kitermelésétől esett el. A Krím elcsatolása előtt ottani leányvállalata, a Csornomornaftohaz 18 lelőhelyen folytatott kitermelést, 4 önműködő fúróberendezést, 24 úszóeszközt használt, továbbá gázszállító rendszerrel rendelkezett, közel 1200 km főgázvezetékkel, illetve 286 km tengeri vezetékkel.