Nicolas Sarkozy francia elnök Tony Blair volt brit miniszterelnök jelölését vetette fel a minap, s Gordon Brown is úgy vélte: Blair bármilyen nagy jelentőségű nemzetközi feladatra alkalmas lenne. Brown ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy még korai a jelöltekről vitázni, amíg a szerződést a tagállamok nem ratifikálták.
Bár az Európai Tanács elnöke nem rendelkezik majd végrehajtó hatalommal, mégis az EU egyik legfőbb politikusa lesz. Az Európai Tanács az EU intézményévé válik, melynek elnökét két és fél évre választják meg. Az új elnök az Európai Tanács munkájának előkészítéséről gondoskodik és biztosítja annak folyamatosságát, kinevezése egy alkalommal meghosszabbítható. Emellett megmarad a csoportos elnökség intézménye is, amelyet 3-3 tagállam 18 hónapos váltással lát majd el.
Blair ugyanakkor megosztja a tagállamokat, amelyek egy része nem nézte jó szemmel a 2003-as iraki megszállást, amelyet Nagy-Britannia támogatott, és amely óriási törést okozott az EU-tagállamok között. Blair jelenleg az EU, az Egyesült Államok, Oroszország és az ENSZ közel-keleti megbízottja.
Az elnöki posztra felmerült még Jean-Claude Juncker, luxemburgi és Anders Fogh Rasmussen, dán miniszterelnök, valamint Aleksander Kwasniewski volt lengyel elnök neve is.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, aki 2009 után is szeretné megtartani a Bizottság elnöki székét, úgy vélte, hogy az EU elnöki poszt nagyobb stabilitást és folyamatosságot hoz majd az EU működésébe.