Az elmúlt pár hétben elterjedt brüsszeli pletyka szerint Solana visszavonul. Sajtóorgánumok az okokat a libanoni krízisben és az iráni urániumdúsítási ügyben tapasztalt tehetetlenséggel, az Alkotmányos válsággal, valamint egészségügyi okokkal is magyarázzák.
A spanyol szocialista politikus már hét éve látja el az EU főbb külpolitikai posztjait. A híresztelések szerint Solana Angela Merkel német kancellárral folytatott beszélgetésében kijelentette: valószínűleg követi orvosa tanácsát, aki szerint vissza kell vonulnia "különben egy éven belül halott lesz".
Solana szóvivője ugyanakkor tagadta, hogy ilyen telefonbeszélgetés lezajlott volna. Solana mandátuma 2009-ben jár le és posztja nem üres - mondta a szóvivő.
Egy osztrák napilap szerint Merkel hivatala már fel is állított egy listát a lehetséges utódokról, melynek első helyén Mikulas Dzurinda volt szlovák és Wolfgang Schüssel leköszönő osztrák kormányfő szerepel. Felmerült Günter Verheugen neve is, ám a biztos kijelentette: tudatosan hagyta ott a külpolitikát, amikor bővítési biztosként lejárt a mandátuma.
A jelöltek között szerepel Carl Bildt volt svéd miniszterelnök neve is, miután az új svéd kabinetben külügyminiszteri kinevezést kapott. Bildt állítólag nem is mondana nemet a felkérésre, s tudvalevő, hogy kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik.
A jelöltek esélyei várhatóan attól függnek majd, hogy mennyire tudnak hidat teremteni az Amerika ellenes- és az Atlanti Óceán túlpartjával közeli kapcsolatokat ápoló államok között. Míg az Amerika-barát Dzurindát vélhetően Franciaország nem fogadná el, addig Schüssel jelölését, aki nyíltan ellenzi a török EU-csatlakozást, a britek nem néznék jó szemmel.