A városi szlenget szótárazó urbandictionary.com 2008 óta szerepelteti külön címszóban azokat, akik vagyonos családba születtek, s annyi pénzt és értéket örökölnek, hogy életük végéig semmittevéssel tölthetik napjaikat, de jó eséllyel a leszármazottaik is. Tehetős dinasztiák finanszírozták a régi korok uralkodóit, akik aztán arisztokratává avatták támogatóikat. Ezért van tele Európa bárókkal, grófokkal, őrgrófokkal, márkikkal. A magyar történelem azonban mostohán bánt a mi arisztokratáinkkal.
Hoppon maradtak
A második világháború után az állam kárpótlás nélkül kisajátította az arisztokraták 1000 holdat meghaladó nagybirtokait. Az összes föld 35 százaléka, 3,2 millió holdnyi terület került a kormány kezébe. Ezeknek több mint fele 350 arisztokrata család tulajdonában állt az 1930-as években. A kastélyokban árvaházak, áfészek, téeszek rendezkedtek be. A kékvérűek túlnyomó többsége külföldre emigrált, akik maradtak, azokat vagy kitelepítették és kulákokkal szorongtak együtt apró lakásokban, vagy rangjukon alul alkalmazták.
A rendszerváltás után hazaérkezők kárpótlási jegyeket igényelhettek 1991-től, de a félmillió forint feletti elkobzott vagyonnál csak az érték 10 százaléka illette meg őket, ráadásul egy személy legfeljebb ötmillió forint értékű jegyet kaphatott, így a kastély-visszavásárlási álmokat nem mindenki tudta valóra váltani. Saját tőke is kellett hozzá. Az Esterházy-család hercegi ága visszautasította a kárpótlást, mert méltatlannak találták ezt az értékszámítási szisztémát.
Degenfeld Pál családja a Tokaj főterén álló palotáját vette meg 2001-ben veje segítségével, melyet uniós támogatással Regionális Borászati Kereskedelmi Központtá alakított, ugyanis néhány évvel korábban elkezdte ősei vállalkozásának újraélesztését, a szőlőtermesztést a szomszédos Tarcalon.
Nincstelen exkirályaink
Az 1918-ig hatalmon lévő magyar uralkodókat, a Habsburgokat sem kényeztette a történelem, Magyarországon semmilyen kárpótlásban nem részesültek, de a sógoroknál sem jártak jobban. Ausztria először 1919-ben, majd a náci vezetés alatt 1938-ban államosította a Habsburgok kastélyait, s ezt 1955-ben rendeletileg megerősítették. Habsburg Károly 2004-ben beperelte az államot, visszakövetelve az elkobzott ingatlanvagyont. Ő egyébként az Osztrák Néppárt EP-képviselője. A Magyarországon élő Habsburg Györgynek is van állása, egy befektetési céget irányít.
Európa más részeiben viszont jól megy a szekér a nemeseknek: a vén kontinensen a legmagasabb az örökölt vagyon aránya a gazdagok körében. Vagyis itt a legalacsonyabb a társadalmi mobilitás és a régi javak dominanciája. Európa dollármilliárdosainak közel fele örökös. Angliában 1850 óta a gazdag családfők átlagosan vagyonuk háromnegyedét hagyták hátra az utódaiknak. 2015-ben még mindig a földek egyharmadát birtokolták. Szállóigébe illő igazság, hogy a dinasztikus vagyonoknak csak két dolog tud betenni: az öröklési adó – néhol kastélyadónak csúfolják – vagy a házastársak válása, amikor a vagyonba beházasodott férj vagy feleség szép summával lép le.
A LEGGAZDAGABB
Egyesült Arab Emírségek: Ahmed bin Szaid Al Maktum
Vagyon (2011): 31,7 milliárd dollár
A LEGSZEGÉNYEBB
Norvégia: V. Harald király
Vagyon: 10,5 millió dollár
A LEGGAZDAGABB EURÓPAI
Liechtenstein: II. János Ádám
Vagyon: 5 milliárd dollár
A LEGGAZDAGABB ORSZÁG NÉLKÜLI HERCEG
Németország: Albert von Thurn und Taxis
Vagyon: 1,6 milliárd dollár
A LEGISMERTEBB
Anglia: Windsor-ház
A monarchia vagyona: 30,8–34,8 milliárd dollár (a felbecsülhetetlen értékű Buckingham Palota, a windsori kastély és a két királyi magánrezidencia nélkül); az uralkodóház vagyonát kezelő „The Crown Estate” értéke: 17,71 milliárd dollár
Főbb vagyontárgyak:
- Lancasteri és cornwalli hercegség: 2 milliárd dollár
- Műkincskollekció: 15,4 milliárd dollár
- A londoni The Mall és a Picadilly között elterülő St. James negyed ingatlanjainak közel fele
- A Falkland-szigeteket környező brit fennhatóságú tengerfenék
- II. Erzsébet magánvagyona: 518 millió dollár