Kábító szerek, csábító számok

Miközben az ópium ültetvények mérete csökkent 2003-ban, a termelékenység nőtt. A tavaly előállított heroin értéke becslések szerint 1,2 milliárd dollár volt. Az illegális kokaintermesztés Bolíviában a bruttó hazai össztermék két százalékát adja. Kannabiszból 32 ezer tonnát termelt tavaly a világ. Az európai kannabisz 30 százaléka Oroszországból származott. Egyebek mellett erről is tanúskodik az ENSZ Kábítószer-ellenes Programjának (UNDCP) legújabb, 2003-as jelentése.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az illegális ópium ültetvények mérete 2003-ban 169 ezer hektárra csökkent. Ez a kilencvenes évek elejéhez képest 40 százalékos csökkenést mutat. Akkor ugyanis még 270 ezer hektáron termesztettek illegális ópiumot. A világban egyébként eltérő tendenciák zajlottak le. Miközben a Dél-Kelet-Ázsiai térségben apadt a művelésbe bevont területek nagysága, ugyanakkor a hagyományosan nagy termesztőnek számító Afganisztánban nőtt az illegális ültetvények nagysága: 2002-hez képest 8 százalékkal gyarapodott az illegális ültetvények nagysága. Tavaly egyébként a termelés 90 százaléka három országban összpontosult: Myanmar (Burma), Afganisztán, illetve Laosz.

A termőterületek csökkenése ellenére az előállított ópium mértéke nőtt. Hektáronként 3 százalékkal tudtak több ópiumot előállítani, mint 2002-ben. Afganisztánban egy hektárnyi mákültetvény 45 kilogramm ópiumot „hozott”, míg a Dél-Kelet-Ázsiában ez a mutató „csak” 13 kilogramm volt. Közép-Ázsiát és Európát ez utóbbi térség látja el heroinnal, míg az Amerikai Egyesült Államok piacaira Kolumbia és Mexikó szállít. Becslések alapján az előállított heroin értéke tavaly 1,2 milliárd dollár (249,5 milliárd forint) volt. Ennek 85 százalékát Afganisztán mondhatja magáénak.

A fő kokainültetvények továbbra is három dél-amerikai országban (Peru, Bolívia, Kolumbia) találhatóak. E három országban összesen 153,8 ezer hektár illegális kokaültetvény található. Ennek mértéke is csökkent: 2002-hez képes 11, míg 1999-hez képest 30 százalékkal. Legjelentősebben Kolumbiában apadt (41 százalék) a művelésbe bevont területek nagysága. Ennek köszönhetően az ország piaci részesedése a korábbi 75 százalékról 67 százalékra csökkent.

A termelékenység egyébként ebben a szegmensben is nőtt. Peru egyik fő termőterületén például a korábbi 500 kilogrammról 800 kilogrammra nőtt az egy hektárról kinyert kokainlevél mennyisége. Becslések szerint a szárított kokalevelek forgalma 2003-ban elérte a 112 millió dollárt (23,3 milliárd forintot). Peruban egyébként 50 ezer háztartásban foglalkoznak kokaültetvényekkel, az éves bevételük átlagosan 1344 dollár (279,7 ezer forint) körül alakul.

Bolíviában 153 millió dollár (31,9 milliárd forint) bevétel származott a kokalevelek kereskedelméből. Ez egyébként az ország bruttó hazai össztermékének (GDP) 2 százalékát teszi ki. Még szemléletesebb adata, hogy a legális mezőgazdasági tevékenységben elért összbevétel 13,4 százalékát „adta” a törvénytelen kokatermesztés. Az is érdekes adat, hogy az illegális tevékenységből fejenként évi 500 dollár (104,2 ezer forint) jutott az ország lakóira, miközben az egy főre eső GDP 880 dollár.

A jelentés szerint a kannabisz legnagyobb piaca Észak-Amerika. 2001-2002. között a világban lefoglalt kannabisz kétharmadát adta Észak-Amerika. Az USÁ-ba irányuló kannabiszimport 63 százaléka Mexikóból, 23 százaléka pedig Kanadából származott. Afrikában egyébként majd’ minden országban foglalkoznak illegális kannabisz termesztéssel. Európában főleg a balkáni régióban (Bulgária, Macedónia, valamint Szerbia-Montenegró) foglalkoznak termesztéssel. Oroszország az európai termelés 30 százalékát. Ebből 70 százalék Kazahsztánból származott. A világ termelése egyébként az elmúlt években 32 ezer tonna körül stabilizálódott.

Az amfetamin-fogyasztás becslések szerint 516 tonna körül alakult tavaly. Az UNDCP feltételezése szerint ugyanis világszerte 34 millió fogyasztó él ezzel a szerrel, akiknek napi adagja 30 miligramm körül alakul. Ecstasyból 100-125 millió tonna fogyott tavaly. A lefoglalás után ez azt jelenti, hogy még mindig 1,4 milliárd tabletta cserélt gazdát.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo