Ha egyszer számba vennénk, mennyi digitális tartalmat fogyasztunk el egyetlen nap, megdöbbennénk. A nap folyamán amúgy is vagy 300 döntést hozunk, de a digitális világban hozzá még rengeteget.
Ahányszor rákattintunk egy cikkre, elolvassuk, kommentáljuk, ha reagálunk egy Facebook-posztra, e-mailre, és a többi. Mindez leköti a figyelmünket, annál is inkább, mivel állandóan a legkülönbözőbb témákat váltogatjuk, a legkülönbözőbb döntéseket hozzuk. Amikor azután kattintgatás helyett komoly munka vár ránk, az ilyen előzmények után nehezebb lesz. Úgy járunk, mint az atléta, aki dohányzik...
Gondoljuk el: mennyivel nehezebb egy komoly könyv olvasásába temetkezni, ha egész nap egyik
Minden értesítés, e-mail, „like” bizonyos megerősítés – de ez a hatás nem tart soká. Ezért azt újra meg újra meg kívánjuk szerezni. A kutatások pedig azt mutatják, hogy a netet szélsőségesen használók egyre kevésbé lesznek elégedettek életükkel. Bármit is érnek el, mindig látnak a neten olyanokat, akiknek még jobban sikerült.
A világháló „fogyasztását” úgy kellene kezelnünk, mint a táplálkozást: ésszerűen, mértékletesen. Ha visszafogjuk az e-mailezést, facebookozást – vagy akár kikapcsoljuk a gépet egy-két napra – csodálkozni fogunk, mennyivel nyugodtabbak és termelékenyebbek, alkotóbbak vagyunk.
(Forrás: Wired)