José Manuel Barroso a terveiről és reményeiről

A Reader's Digest európai kiadásainak novemberi számában megjelent interjúban az Európai Bizottság új elnöke, José Manuel Barroso a terveiről és reményeiről beszélgetett hivatalba lépése előtt a magazin szerkesztőivel, Conrad Kiechellel, Robert Low-val és José Cruzzal.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai alkotmányról

...Az alkotmány kompromisszum eredménye, méghozzá kedvező kompromisszumé, mert így az Európai Unió demokratikusabbá válik, szigorúbban elszámoltatható például a nemzeti parlamentek által, hatékonyabban működik, a döntéshozatal folyamata egyszerűsödik. Ez mind ok arra, hogy az emberek szentesítsék az alkotmányt. Azt hiszem, máskülönben az unió szilárdsága kerülne veszélybe.

 ...az alkotmány megnöveli a nemzeti parlamentek szerepét. Elveti az egyes föderalisták által előterjesztett, nemzetállamok fölötti szuperbizottság eszméjét. ... Nem valami fölöttünk terpeszkedő, föderális szuperállamot hoz létre. Együtt viszont, Európai Unióként a világ legnagyobb kereskedelmi hatalmává lépünk elő, tehát van súlyunk a tárgyalásokon.

A stabilitási és növekedési egyezmény jelentőségéről

...A stabilitási egyezmény általános céljait nem vonják kétségbe. Politikai szempontból jobb szeretem a rugalmas szabályokat, mert azokat valóban betartják, míg a teljesen merev szabályokat nem.

Arról, hogyan lehetne versenyképesebbé tenni az  európai gazdaságot

...Szerintem Európának fenn kellene tartania az úgynevezett szociális piacgazdaságot. Ez hozzátartozik a kultúránkhoz. Egyesek azt mondogatják nekem, hogy a kínai vállalatok versenyképesebbek. De hát a kínai életformához akarunk igazodni? A versenyképesség növelése mellett meg kell őriznünk valamit a szociális kötelezettségvállalás európai hagyományából.

A törésvonalról, amelyet az iraki háború okozott a régi Európa és az új Európa között

...Igaz, hogy Irak kérdése erősen megosztott bennünket, de le kell küzdenünk ezt a megosztottságot. Egyes amerikai hírlapokban meglehetősen indokolatlan megjegyzések láttak napvilágot egy olyan tekintélyes államról, mint Franciaország. Ugyanakkor itt, Párizsban, némelyik újságban olyan értékeléseket olvastam, amelyek úgy szóltak Amerikáról, mint valami primitív országról. Ezek a sztereotípiák végtelenül ostobák. Olykor megdöbbenek, mekkora helyet foglalnak el mindmáig a sztereotípiák, prekoncepciók és előítéletek, néha olyan szintű személyiségeknél is, akiknek nagyobb felelősségérzetük, több eszük lehetne.

Az Egyesült Államokkal való együttműködésről

...Nagyon fontos, hogy együttműködjünk az Egyesült Államokkal. Az Európai Unió alapító atyái az atlanti eszme hívei voltak. Ebben nincs semmi ellentmondás. Senki sem Európa-pártibb attól, ha szembefordul Amerikával.

Azokról a sajátosan portugál értékekről, amelyeket reményei szerint magával visz elnöki hivatalába

Portugália most igen érdekes helyzetben van. Nem tartozik az összeurópai eszme kezdeményezői közé, de nem is új jövevény. Nem a leggazdagabb, de akadnak nála szegényebb országok is. Nem a legnagyobb, de nem is a legkisebb. Elkötelezetten európai, de az atlantiságnak is híve.  Szóval azt hiszem, Portugália most hídverő pozícióba került, és magamat is hídépítőnek tartom.

Ki Barroso?

Politikai pályája az António Salazar hosszú uralmát követő zűrzavar idején kezdődött. Maoista diákvezérből hamarosan a centrista szociáldemokrata párt tagja lett, huszonkilenc évesen miniszteri kinevezést kapott. Amikor 2002-ben immár maga alakíthatott kormányt, Barroso azonnal leállította az előző kabinet költekezését, hogy kemény és politikailag népszerűtlen takarékossági programmal az európai stabilitási és növekedési egyezmény által szabott határokon belül tartsa az országot, vagyis elérje azt, ami francia és német kollégájának nem sikerült.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo