Idén a HEFOP keretében másfél tucat pályázati programot alakítottak ki közülük tizenkettőnek július elején lejárt a beadási határideje. A tenderek elbírálásra két hónap áll a szakemberek rendelkezésére, azaz – várhatóan – szeptember végén eredményt is hirdetnek. Burány Sándor, munkaügyi miniszter rámutatott a lezárult tenderekre mintegy 700 pályázat érkezett. A pályaművek kiemelkedő színvonalúak, hiszen 90 százalékukat azonnal be lehetett fogadni. Ismert, hogy Baráth Etele még korábban arról szólt, hogy az úgynevezett PEA I-re érkező pályamunkák alig egytizede megfelelő minőségű.
Azonban valószínűleg nem minden HEFOP-ra érkezett pályázatra jut pénz, vagy nem mindegyik kapja meg a teljes igényelt összeget. Ennek oka, hogy míg a tizenkét lezárult tender támogatási keretösszege 48 milliárd forint, addig a befogadott pályaművek finanszírozási igénye 76 milliárd forintra rúg. Akadnak olyan fejezetek is, ahol az igényelt összeg a teljes, 2006-ig rendelkezésre álló összeget is meghaladja.
A HEFOP-on belül humánerőforrás fejlesztésre egyébként 191 milliárd forint áll rendelkezésre. Ebből a központi programokra 68,6 milliárd forint jut. A Munkaügyi és Foglalkoztatáspolitikai Minisztériumnál úgy vélekedtek, hogy a közel hetvenmilliárdból az idén 45 milliárd forintra köthetnek támogatási szerződést.
Az egyik legnépszerűbb program a hátrányos helyzetű iskolások esélyegyenlőségének biztosítása volt. Erre a fejezetre 229 pályamű érkezett, amelyek támogatási összigénye 4,5 millió forint volt. A vállalkozói készségek fejlesztést segítő képzésre egyenként 1-50 millió forintra lehetett pályázni. Erre a szegmensre 104 pályázatot adtak be. A felsőoktatás tartalmi fejlesztését szolgáló keretre nyolcvanan pályáztak. Az általuk igényelt összeg több mint 20 milliárd forint. Ennek az elemnek a 2004-től 2006-ig szóló támogatási kerete viszont csupán 7,3 milliárd forintra rúg.
Ugyancsak meghaladja a keretösszeget az igénylések mértéke a felnőttképzés hozzáférésének javítása a közművelődési intézmények bevonásával című fejezet esetében is. Erre 1,5 milliárd forint juthat, míg a beadott 43 pályamunka 1,9 milliárd forintra tartana igényt. A munkavállalók versenyképességét javító pályázati lehetőségek pedig 2007. után, azaz a második NFT életbeléptével is megmaradnak.
Kapcsolódó cikkek:
NFH: a pályázatok egytizede azonnal befogadható
Népszerűtlenek a humánerőforrást támogató pályázatok
Jócskán túligényelték a HEFOP-ot
Szemben a korábbiakkal, igen népszerűvé vált a Nemzeti fejlesztési Terv (NFT) Humánerőforrás-fejlesztés Operatív Programja (HEFOP). A legutóbb meghirdetett, és júliusban lejárt programra egy tucatnyi pályázat érkezett, amelyek támogatási igénye 76 milliárd forintra rúg. A keret azonban „csak” 48 milliárd forint. A tizenkét lejárt program mellett még hatra pályázhatnak az igénylők.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.